معرفی ساختار سیستم آموزشی گلوکال آیلتس (ECCS)

سیستم ECCS ، نوعی آموزش زبان انگلیسی بر اساس فرایندهای آموزش و یادگیری است. رویکرد این سیستم، ایجاد تغییر روش مطالعه برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب است. بر اساس این سیستم اگر سبک خود را عوض کنید، نتایج تغییر می‌کنند! در این مسیر، موفقیت زبان‌آموزان، حاصل تعامل تمام بخش‌های سیستم با یکدیگر است و زبان‌آموز خود نیز در این چرخه نقشی تاثیرگذار بر عهده دارد.

در این رویکرد، پیشرفت زبان‌آموزان قدم‌به‌قدم و با حمایت کامل سیستم صورت می‌گیرد. بنابراین، دستیابی زبان‌آموزان به اهداف یادگیری، نتیجه کار تیمی تمام عناصر است. این موفقیت، با توجه به مولفه‌های مختلف فرایند یادگیری و ویژگی‌های شخصیتی زبان‌آموزان، صورت می‌گیرد و یادگیری را در فرایند پیچیده زبان‌آموزی، تضمین می‌كند؛ بدین ‌ترتیت، این سیستم برخلاف رویه‌های معمول آموزش، بیش از آنكه بر توانمندی‌ها و روش تدریس استادان متکی باشد، بر سیستم مدیریت فرایند یادگیری، تکیه دارد.

در این روش، سه گروه از استادان خبره  با زبان‌آموزان  تعامل دارند كه در ادامه با این سه گروه آشنا می‌شویم:

گروه اول: مدرسان

گروه اول: مدرسانوظیفه اصلی این استادان، آموزش در كلاس‌های گروهی، براساس استانداردهای مشخص‌شده برای آزمون بین‌المللی آیلتس است. همگام با این عملكرد، مدرسان موظف‌اند مراحل و وضعیت تدریس کلاسی را به‌طور کامل گزارش دهند. همچنین، ارزیابی کیفی عملکرد زبان آموزان در کلاس، میزان آمادگی و انجام تکالیف وی و ارائه دریافت گزارش  هفتگی در خصوص تکالیف خارج از کلاس نیز برعهده مدرسان است.

در این سیستم، مدرسان، تنها در موارد معینی، عملکرد زبا‌ن‌آموزان را مورد بررسی قرار می‌دهند و سنجش نهایی و استانداردی كه پیشرفت دانشجویان را نشان می‌دهد، بر عهدۀ ارزیابان است.

گروه دوم: ارزیابان

گروه دوم: ارزیابان

وظیفۀ ارزیابان، برگزاری آزمون‌های برنامه‌ریزی‌شده در سیستم است. این آزمون‌ها بر اساس معیارهای منطبق با استانداردهای بین‌المللی آیلتس برگزار می‌شود و مهارت‌های زبان‌آموزان مورد سنجش قرار می‌گیرد. پس از اتمام هر آزمون،‌ ارزیابان ملزم به ارائه گزارشی کامل درباره وضعیت زبان‌آموزان هستند. در این بخش، ارزیابی‌هایی كه در خصوص نقاط قوت و ضعف زبان‌آموزان صورت می‌گیرد و مراحل و چگونگی یكسان‌سازی سطح دانش زبان‌آموزان، برای ارتقا و رسیدن آنها به نمرۀ هدف، بسیار مهم است؛ بنابراین، اندازه‌گیری و سنجش پیشرفت دانشجویان، به‌وسیله فردی غیر از مدرسان و فارغ از نگرش‌ها، تمایلات و ترجیحات فردی آنها صورت می‌گیرد. ارزیابان، افرادی مجربند و مراحل تعیین کیفی دانش زبان‌آموزان، با بالاترین دقت انجام می‌شود. یکی دیگر از وظایف ارزیابان، بررسی مداوم و مستمر کیفیت و کمیت سوالات آزمون‌های سیستم، براساس استانداردهای تعیین‌شده است.

ارزیابی‌های مختلف زبان‌آموزان:

– آزمون تعیین سطح
– آزمون‌های كوتاه‌مدت برای نمایش پیشرفت یادگیری زبان‌آموز
– ارزیابی نمونه کارها
– آزمون‌های پایان‌دوره و سنجش میزان یادگیری زبان‌آموزان

ارزیابان، نتایج کلی آزمون‌ها را به‌شكل كارنامه و در قالب یک گزارش تحلیلی، به دانشجویان، مدرسان و مدیریت آموزشی ارائه می‌دهند.

گروه سوم: ناظران

گروه سوم: ناظران

مهم‌ترین نقش در حیطه رویدادهای آموزشی این سیستم و تحقق نگرش یادگیری‌محور، بر عهده ناظران است. این استادان متبحر و کاردان، جلسات متعددی به صورت انفرادی برای زبان‌آموزان برگزار می‌كنند. این جلسات نتایج درمانی و تاثیرگذاری را به دنبال دارد.

برگزاری جلسات انفرادی سبب تکمیل تدریس مدرسان در كلاس‌های گروهی می‌شود. تمرکز این جلسات، بر فهم و درک نیازهای فردی دانشجو در راستای یادگیری است. ‌نظارت این بخش بر تمام اجزا فرایندهای آموزشی سیستم، گزارش‌دهی و دریافت دیدگاه‌های دانشجویان در خصوص دوره، فضای كلاس‌ و دریافت بازخوردهای آنان در مورد تجربه یادگیری در این سیستم، به فهم شكاف‌های موجود در روند یادگیری زبان‌آموزان، کمک فراوانی خواهد کرد. این روند، درنهایت، منجر به اقداماتی برای بهینه‌سازی روند یادگیری زبان‌آموزان می‌شود. روند جاری، تحت نظر مدیریت آموزشی انجام می‌شود. از عملكرد ناظران در این سیستم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برگزاری جلسه‌های انفرادی
 • برنامه‌ریزی آموزشی برای زبان‌آموزان، با توجه به  توانایی‌ها و سطح دانش هرکدام
 • جلسات آموزش‌های راهبردی
 • جلساتی برای سنجش بازخورد زبان‌آموزان از نحوه اداره كلاس
 • جلسات پرسش و پاسخ پس از برگزاری آزمون‌ها
 • جلسات انفرادی رفع اشكال قبل از آزمون پایان‌دو‌ره
 • جلسات آسیب‌شناسی عملكرد دانشجو در آزمون
 • ارائه گزارش‌های هفتگی درباره عملكرد دانشجو و بررسی و مستندسازی گزارش‌ها و ارزیابی‌ها
 • حل مشكلات خاص دانشجویان از طریق  مدیریت آموزش

دانشجویان در جریان هر دوره آموزشی، تحت نظر، مراقبت و حمایت كامل یکی از استادان نظارت قرار می‌گیرند؛ به‌عبارتی، هر یک از زبان‌آموزان یک ناظر اختصاصی خواهند داشت.

مدیریت آموزش

مدیریت آموزش، ناظر كيفي عملكرد بخش‌های آموزش، ارزیابی، نظارت و هماهنگی میان آنهاست. گزارش رویدادها و مراحل طی‌شده، به مدیر آموزش ارسال شده و مورد بررسی نهایی قرار می‌گیرد. در صورت مشاهده هرگونه کاستی در فرایندهای سیستم، تصمیم‌گیری برای بهبود یا تغییر، بر عهده مدیر آموزش است؛ به‌طور خلاصه، در این سیستم، حفظ کیفیت و هماهنگی اجزا و رویدادهای آموزشی، ارزیابی و نظارتی، برعهدۀ مدیر آموزش است.

آموزش در سیستم  ECCS – آموزش تلفیقی

سیستم یادگیری‌محور آموزش زبان انگلیسی، ترکیبی از كلاس‌های گروهی و جلسه‌های آموزش انفرادی است. ویژگی مهم این برنامه، استفاده از مزایای هر دو رویکرد آموزشی، در راستای ارتقا کیفیت یادگیری زبان‌آموز است؛ بدین‌ترتیب، بخش اصلی و هسته‌ای فرایند آموزشی‌، در كلاس‌های گروهی شكل می‌گیرد و افزایش بازدهی یادگیری، با بهره‌گیری از جلسه‌های ویژه انفرادی تحقق یافته و كامل می‌شود.

این جلسات، نقش چشمگیری در رشد مهارت‌های زبان‌آموز دارد و جنبه‌های مختلف یادگیری افراد را برای کسب نمره بهتر، ساماندهی می‌كند. جهت رسیدن زبان‌آموزان به بالاترین سطح دریافت و یادگیری، كنترل تمام رویدادها و فرایندهای آموزشی و یادگیری، در داخل و خارج كلاس، ضروری است. گزارش‌دهی منظم مدرسان و زبان‌آموزن از تمام فعالیت‌های صورت‌گرفته به سیستم نظارت و ارزیابی مستقیم، در راستای بهینه‌سازی این رویدادها و روند آموزش است. بر این اساس، ناظران، تمام گزارش‌ها را بررسی می‌كنند و نظرات موثر خود را جهت ارتقا و رشد روند یادگیری، به استادان و دانشجویان ارائه می‌دهند. نكته ارزشمند این سیستم این كه زبان‌آموزان، از زمان تعیین سطح تا پس از آزمون‌های پایان‌دوره، تحت فرآیندهای نظارتی سیستماتیک قرار می گیرند.

برنامه‌ریزی آموزشی و مطالعاتی

ناظران قبل از شروع اولین جلسه‌ کلاس گروهی،  جلسه برنامه‌ریزی آموزشی و مطالعاتی را به‌صورت انفرادی با زبان آموزان برگزار می‌كنند.

اهداف اولیه برگزاری این جلسه عبارت‌اند از:

 • ایجاد آگاهی و اطلاع كامل زبان‌آموز از مراحل دوره آموزشی (فرآیندهای تدریس، نظارت، ارزیابی و نحوه ارتباط با مدیر آموزش)
 • برنامه زمانی رویدادها
 • تشریح نقش هر یك از اجزا سیستم در بالابردن بازده یادگیری زبان‌آموز و بازخوردهای متقابل سیستم و زبان‌آموزان جهت ارتقاء كیفی فرایندها

زبان‌آموز در این جلسه ، آموزش‌های لازم جهت برنامه مطالعاتی منسجم و اصولی در خارج از كلاس را دریافت می‌کند. برنامه مطالعاتی، چارچوب ذهنی لازم را به آموزندگان می‌دهد تا اثربخشی مطالعه‌شان، افزون شود؛ به‌عبارتی، در این حالت، زبان‌آموزان با راهنمایی و دیدگاه‌های حرفه‌ای و چیره‌دستانه استادان، برنامه و اصول آموزش‌یافته را در مطالعات خارج از كلاس‌شان به كار می‌برند. برنامه‌ریزی صحیح مطالعه و آمادگی قبل از كلاس، با توجه به اهمیت بسیار زیاد آن، نقش بزرگ و تعیین‌كننده‌ای در موفقیت داوطلبان شركت در آزمون آیلتس دارد؛ بنابراین، در جریان جلسه ۶۰ دقیقه‌ای، هر یك از زبان‌آموزان، به‌صورت انفرادی، برای شروع دوره و مشاركت كامل در فرایندهای آموزشی، مطالعه و یادگیری بهینه در خارج از كلاس، كاملا آماده می‌شوند.

نیاز به مشاوره دارید؟ پیام دهید
مکالمه را شروع کنید
سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا بتوانید در WhatsApp  چت کنید.
در ساعات اداری در کمترین زمان پاسخگو هستیم.
ارتبــاط
با مـا
شما
نام
شما
ایمیل
شما
شماره تماس
شما
پیغام
ارســال پیـغــام