Speaking در آیلتس ؛ بررسی تعداد سوالات و نحوه ی طراحی آن ها

یکی از بخش های مهم دیگری که در آن توانایی داوطلبان در آزمون های بین المللی زبان های انگلیسی سنجیده می شود، مهارت اسپیکینگ است. از آن جایی که اسپیکینگ یک مهارت گفتاری محسوب می شود، بنابراین Speaking در آزمون آیلتس به شیوه ای باید طراحی شود که استعداد داوطلبان در همان زمینه مورد سنجش قرار بگیرد. در ادامه با ما همراه شوید تا قسمت های پرسش و پاسخ در این بخش از آیلتس را با شما در میان بگذاریم.

Speaking در آزمون آیلتس

Speaking در آزمون آیلتس

بخش های مختلفی برای سنجش مهارت اسپیکینگ داوطلبان در آیلتس در نظر گرفته شده است که سطح سختی آن ها با یکدیگر متفاوت است. اما موضوع مهمی که در تمامی آن قسمت ها باید رعایت کنید این است که:

 • حتما روی تلفظ خودتان درباره کلمات دقت کنید.
 • لغت ها را درجای خود و به درستی به کار ببرید.
 • گرامر را در گفته های خودتان رعایت کنید.
 • در صورتی که این ها را رعایت نکنید، معلوم می شود که شما مهارت لازم را برای کسب نمره ی Speaking در آیلتس ندارید.

 مصاحبه ی شخصی Speaking در آیلتس

 مصاحبه ی شخصی Speaking در آیلتس

در این بخش که قسمت راحت تر اسپیکینگ نسبت به سایر قسمت های این بخش محسوب می شود از شما سوالاتی در مورد ویژگی های شخصی، خانواده ی شما و علایق و توانایی هایتان پرسیده می شود. سعی کنید به سوالات این قسمت به طور کامل پاسخ دهید و از کوتاه گفتن بپرهیزید.

Speaking در آزمون آیلتس تنها بخشی است که نیاز به کوتاه و مختصر گویی در آن وجود ندارد. هر چقدر در مورد خودتان بیشتر توضیح دهید بهتر خواهد بود.

تفکر و صحبت در مورد یک موضوع خاص

در بخش دوم از اسپیکینگ، به شما موضوعی داده می شود و از شما می خواهند که درباره ی آن، مقداری اندیشیده و صحبت کنید. زمانی که برای فکر کردن اختصاص می دهند یک دقیقه است. شما می توانید در مورد آن موضوع یک تا دو دقیقه صحبت کنید.

می توانید برای اینکه ایده هایتان از ذهنتان هنگام صحبت خارج نشود، آن ها را با یک کلمه و جهت یادآوری، در بخشی از کاغذ یادداشت کنید. برای اینکه بتوانید در مورد موضوعی که از شما می خواهند، سریع تر و صریح تر صحبت کنید بهتر است درمورد موضوعات مختلف مقالات مختلفی را مطالعه کنید.

سوالات مفهومی Speaking در آزمون آیلتس

بخشی که ممکن است بیشتر از سایر قسمت های Speaking در آزمون آیلتس شما را به چالش بکشد، پرسش سوالاتی است که شما باید به آن ها پاسخ دهید. در این بخش نه درباره ی موضوع خاصی از شما سوال می کنند و نه سوالاتی از علایق شما می پرسند.

یعنی ممکن است سوالاتی پرسیده شود که هیچ زمان در مورد آن ها فکر نکرده بودید. بنابراین پر چالش ترین قسمت اسپیکینگ آیلتس همین بخش محسوب می شود.

مواردی که در پاسخ به سوالات Speaking در آزمون آیلتس باید رعایت کنید

دو موضع مهمی که در اسپیکینگ آزمون آیلتس باید رعایت کنید این است که:

 • ایده پردازی کنید
  وقتی از شما درباره ی موضوعی سوال می شود، در مورد آن ایده پردازی کرده و سپس پاسخ دهید. با ایده پردازی می توانید ارتباط بخش های مختلف جملات را با همدیگر حفظ کنید. در این صورت است که بیان شما صریح تر بوده و مورد قبول قرار می گیرد.
 • در میان جملات مکث نکنید
  شاید به خاطرتان بیاید که در دوران کودکی برای بیان حرف هایتان مکث میکردید و در یک دورانی کسی به حرف های شما درست گوش نمی داد. مکث کردن نشانه ی ضعف در گفتار شما می باشد. برای اینکه این اتفاق نیافتد باید در طول روز با نزدیکان خود سعی کنید انگلیسی مکالمه کنید.
 • حفظ ارتباط مفهومی جملات با طرح ذهنی
  یکی دیگر از راه هایی که ارتباط مفهومی جملات شما را حفظ می کند داشتن طرح ذهنی است. یعنی به شکل یک نمودار یا درخت، در مورد موضوع خواسته شده طراحی ذهنی انجام دهید. در واقع طرح ذهنی را می توان خلاصه ی تمام چیزهایی دانست که می خواهید از آن ها صحبت کنید.

پارامتر های مهم طراحان سوالات Speaking در آزمون آیلتس

مواردی که برای طراحان سوالات Speaking در آزمون آیلتس بسیار اهمیت دارد در ادامه بیان شده است. در واقع همین موارد نیز مبنای نمره دهی در اسپیکینگ قرار می گیرد.

 • pronunciation یا تلفظ
 • lexical resources یا منابع لغوی
 • grammar یا دستور زبان
 • fluency یا تسلط در حرف زدن و مکالمه

Listening در آیلتس

جدای از بخشی که به لیسنینگ در آیلتس اختصاص یافته است، برای اینکه سوالات Speaking در آیلتس را بتوانید بهتر درک کنید، باید بتوانید به درستی گوش دهید. یعنی وقتی در بخش سوم از آزمون آیلتس از شما سوالی پرسیده می شود، شما فرصت فکر کردن در مورد سوال را ندارید و باید بلافاصله سوال را فهمیده و پاسخ دهید.

اگر در همان ابتدای کار و در فهم سوال به مشکل بر بخورید نمره گرفتن از آن بخش برایتان سخت خواهد شد. پس سعی کنید گوش کردن خود را پیش از حرف زدن به انگلیسی تقویت کنید.

مقایسه سطوح قسمت های مختلف Speaking در آیلتس

بخش اول آیلتس که از شما درباره ی خودتان سوال می شود معمولا بسیار راحت بوده و شما می توانید نمره ی قابل قبولی را از آن قسمت کسب کنید. در بخش دوم به علت این که فرصت فکر کردن در مورد موضوع به شما داده می شود نیز می توانید تقریبا نمره ی خوبی از آن کسب کنید.

بخش سوم سخت ترین بخش نسبت به سایر قسمت ها بوده و در آن همزمان مهارت شنیداری و گفتاری شما سنجیده می شود.
در هر سه بخش برای اینکه بتوانید به سوالات پاسخ دهید، باید طرح کلی در ذهنتان داشته باشید. توجه کنید در حین فکر کردن نیز به انگلیسی فکر کنید تا سریع تر و پیوسته تر بتوانید پاسخ دهید.

تعداد سوالات و نحوه ی برگزاری بخش اسپیکینگ در آزمون آیلتس

سنجش مهارت Speaking داوطلبان در قبل از آزمون اصلی آیلتس برگزار می شود. تقریبا بین 15 تا 20 دقیقه زمان برای شرکت در این بخش از آزمون نیاز است. بخش اول دارای 11 سوال می باشد که در مورد علایق و توانایی های شما و سوالات شخصی می باشد.

بخش دوم و سوم سوالات متنوع تری در هر آزمون خواهد داشت اما چهارچوب کلی یکسان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتبــاط
با مـا
شما
نام
شما
ایمیل
شما
شماره تماس
شما
پیغام
ارســال پیـغــام