Listening در آیلتس ؛ بررسی نحوه ی طراحی و برگزاری این بخش از آزمون آیلتس

همانطور که میدانید، بخش Listening در آزمون آیلتس مربوط به سنحش مهارت ادراک و شنیداری داوطلب می شود. در این مقاله می خواهیم بدانیم که طراحان سوالات این بخش از آزمون آیلتس به چه روشی این مهارت داوطلبان را مورد سنجش قرار می دهند. در ادامه با ما برای دریافت اطلاعاتی از قبیل تعداد و نوع سوالات این بخش همراه شوید.

بررسی بخش Listening در آزمون آیلتس

بررسی بخش Listening در آزمون آیلتس

مهارت شما در بخش Listening در آزمون آیلتس در ابتدای آزمون سنجیده می شود. به این ترتیب که چهار فایل صوتی برای شما پخش خواهد شد و شما با گوش دادن به آن ها باید به سوالات پرسیده شده ی صوتی پاسخ دهید.

این قسمت از آزمون در روز آزمون شفاهی از شما گرفته می شود وپس از آن نیز بخش Speaking آزمون برگزار می گردد.

تعداد سوالات و قسمت های مختلف Listening در آیلتس

همانطور که گفته شد سنجش Listening داوطلبان در آزمون آیلتس شامل چهار بخش است. هر بخش دارای ده سوال می باشد که در مجموع 40 سوال از شما پرسیده می شود.

در بخش های اول تا سوم به داوطلبان اجازه داده می شود تا قبل از پخش صوت های مورد نظر، سوالات را یکبار بخوانند اما برای بخش چهارم سوالات را باید شنیده و جواب دهید و از روی کاغذ نمی توانید بخوانید.نمره ی اختصاص یافته به هر سوال یک نمره می باشد و در صورتیکه به سوالات ناقص جواب دهید نصف نمره را خواهید گرفت.

در کل نیز مدت زمان اختصاص یافته به این چهار بخش سی دقیقه در نظر گرفته شده است.

چند نکته از بخش Listening در آزمون آیلتس

چند نکته از بخش Listening در آزمون آیلتس

چند نکته ی مهمی را که در مورد بخش Listening در آزمون آیلتس وجود دارد در ابتدا برایتان بیان می کنیم.

 • اولا این که سوالات آزمون فقط یک بار برای شما پخش می شود.
  این اتفاق ممکن است برای بخش های اول تا سوم که یک بار هم اجازه ی خواندن سوالات از برگه را دارید برایتان سخت نباشد. اما در قسمت چهارم سوالات کتبی داده نشده و شما فقط با یک بار شنیدن باید پاسخ خود را وارد پاسخنامه کنید.
 • Now, turn to section1
  وقتی این صورت را شنیدید می توانید برگه ی خود را باز کرده و سوالات بخش یک را بخوانید و به همین ترتیب برای بخش های دیگر نیز همین اتفاق می افتد.
 • زمان اختصاص یافته برای خواندن سوالات
  در آزمون های Listening زبان انگلیسی معمولا دوبار صوت پخش می شود اما به دلیل این که در آزمون آیلتس یکبار این اتفاق می افتد داوطلبان اجازه ی مطالعه ی روی سوال ها را دارند.
  این اتفاق باعث میشود داوطلب تا حدودی پاسخ خود را در ذهن پیدا کرده و پس از شنیدن دقیق سوال با جزئیات آن، از طریق فایل صوتی، به نوشتن پاسخ در پاسخنامه بپردازند. در واقع خواندن سوال از روی برگه یک فرصت مناسب فکر کردن در مورد پاسخ آن برای داوطلب محسوب می شود.
 • صوت یک نفره یا چند نفره
  صوتی که برای شما پخش میشود ممکن است به صورت مونولوگ باشد که در آن صوت یک شخص ضبط شده است. یا اینکه به صورت مکالمه و کانورسیشن بوده و چند نفر در داخل صوت پخش شده با یکدیگر در حال صحبت کردن باشند.

فرصت تصحیح و انتقال پاسخ به پاسخنامه

در انتهای هر بخش فرصت کوتاهی به داطلبان داده می شود تا پاسخ های خود را چک کرده و در صورت وجود اشتباه، آن را تصحیح کنند.

در پایان بخش های اول تا چهارم نیز یک فرصت ده دقیقه ای به داوطلبان داده می شود تا پاسخ ها را از روی دفترچه ی سوال به پاسخنامه ی اصلی منتقل کنند. توجه کنید که این فرصت ده دقیقه ای علاوه بر 30 دقیقه ای است که برای پاسخ دادن شما به سوالات در نظر گرفته شده بود.

بنابراین در مجموع، Listening در آزمون آیلتس به مدت 40 دقیقه طول می کشد.

لهجه ی صوت های پخش شده برای بخش Listening در آزمون آیلتس

از آنجایی که آزمون آیلتس یک آزمون بین المللی محسوب می شود، بنابراین باید از انواع لهجه های رایج انگلیسی در پخش صوت های آن استفاده شود. لهجه ی غالب صوت های پخش شده بریتیش بوده و پس از آن امریکن می باشد. سایر لهجه ها نیز در آن به صورت محدود شنیده شده است اما لهجه های غالب بریتیش و امریکن می باشند.

بررسی بخش های اول تا چهارم لیسنینگ در آیلتس

پس از بررسی کلی سوالات بخش Listening در آزمون آیلتس به سراغ بررسی جداگانه ی هر کدام از قسمت های این بخش از آزمون می پردازیم.

بخش اول Listening

این قسمت از Listening در آیلتس به بخش عمومی آزمون مربوط می شود و به نام General English معروف است. در این بخش صوتی برای شما پخش می شود که در آن دو نفر با یکدیگر در باره ی یک سازمان یا مرکز صحبت می کنند.

معمولا فهم لهجه ی این بخش بسیار راحت تر بوده و داوطلبان می توانند به راحتی از پس سوالات آن بر بیایند. این مرکز می تواند دانشگاه، خوابگاه، سفارت و یا هر مکانی شبیه به این ها باشد.

بخش دوم Listening

در این قسمت، صوت پخش شده، صدای یک نفر است. فردی درباره ی مکان یا شهری توضیح می دهد و مانند یک تور لیدر عمل می کند.

شما باید برای پاسخ گویی به این بخش، جهت های جغرافیایی، نحوه ی توصیف نقشه به انگلیسی و ادبیات آن ها را بدانید.
در واقع باید به صوت گوش دهید و مکانی که در آن می گوید را بنویسید. این بخش نیز نیاز به دانش آکادمیک نداشته و General English محسوب می شود.

بخش سوم Listening در آیلتس

بخشی که مهارت شما در فضای دانشگاهی را خواهد سنجید این قسمت می باشد. در بخش سوم آزمون Listening در آیلتس گفتگو بین چند نفر در فضای دانشگاه صورت می گیرد.

ممکن است این گفتگو مربوط به صحبت های چند دانشجو و استاد باشد و یا مکالمات درسی بین سه الی چهار دانشجو را نشان دهد. این جا بخشی است که ممکن است از دانشجویان مختلف لهجه های انگلیسی متفاوت بشنوید. پاسخ به این قسمت نیاز به دانش آکادمیک زبان انگلیسی نیز خواهید داشت.

بخش چهارم Listening

این قسمت نیز به فضای دانشگاه مربوط می شود. شما سخنان یک فرد را در صوت پخش شده خواهید شنید. سوالات قبلا به شما داده نشده و باید با یک بار شنیدن، پاسخ ها را وارد کنید. در این بخش، یک شخص مانند استاد در مورد موضوعی برایتان درس و توضیح خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتبــاط
با مـا
شما
نام
شما
ایمیل
شما
شماره تماس
شما
پیغام
ارســال پیـغــام