بهترین منابع آزمون آیلتس که حتما باید داشته باشید

انجام هزینه برای تهیه کتب، محتوای آموزشی و آزمایشی و به طور کلی هر آنچه به عنوان منابع مورد نیاز است را می توان نوعی سرمایه گذاری به شمار آورد. زیرا افراد با نیت کسب نتیجه مورد انتظار خود اقدام به هزینه، زمان و انرژی در این زمینه می کنند.
البته با این وجود، همه کتب و منابع آزمون آیلتس مشابه و هم سطح نبوده و شاید کتاب یا منبعی که به یک فرد در کسب نتیجه مطلوب کمک نموده، برای دیگران چندان موثر نباشد.
در این مقاله به معرفی برخی از بهترین و معروف ترین منابع آموزش آیلتس شامل کتاب ها و آزمون های آزمایشی پرداخته می شود که امیدواریم به شما دنبال کنندگان و خوانندگان گرامی در آمادگی هرچه بیشتر برای این آزمون و کسب نتایج رضایت بخش کمک نماید.

بهترین منابع برای آزمون آیلتس

بهترین منابع برای آزمون آیلتس

کسب آمادگی برای این امتحان به عنوان یک زبان دوم یا سوم آن هم در سطح تخصصی و آکادمیک ممکن است برای برخی دشوار و طاقت فرسا باشد و تعدد و تنوع کتاب ها سبب سردرگمی افراد شود. اما تا زمانی که با صبر، علاقه و پشتکار به راه خود ادامه می دهید، مطمئن باشید به نتیجه دلخواه خود دست خواهید یافت.

البته در این مسیر به یک عامل دیگر نیز احتیاج خواهید داشت؛ کتاب های مناسب برای آمادگی شرکت در امتحان! این کتب و منابع می تواند به شما در درک بهتر مفاد آزمون و کسب نتیجه مطلوب کمک نماید.

البته احتمال سردرگمی و تردید در انتخاب یک منبع آموزشی مناسب در بین کتب و منابع متعدد بسیار بالاست. از همین رو در بخش های بعدی به معرفی برخی از معروف ترین و معتبر ترین کتب و منابع به طور کلی خواهیم پرداخت و سپس منابعی را نیز برای تقویت بخش های خاص این آزمون منجمله بخش نوشتاری و شنیداری معرفی خواهیم کرد.

بر چه اساسی منابع آزمون آیلتس را انتخاب کنیم؟

بر چه اساسی منابع آزمون آیلتس را انتخاب کنیم؟

در طی 25 سال گذشته آیلتس به یکی از معتبر ترین آزمون های سنجش مهارت در زبان انگلیسی تبدیل شده است.  این آزمون که در بیش از 1000 مرکز آزمون واقع در بیش از 140 کشور جهان برگزار می شود، مشترکا متعلق به شورای فرهنگی بریتانیا، بنیاد IDP:IELTS استرالیا و دپارتمان آزمون و سنجش زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج می باشد.

آزمون آیلتس به طور کلی از چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده است. بنابراین می توانید برای تقویت هر یک از این مهارت ها که در این آزمون مورد سنجش قرار می گیرند، منبع مناسب را انتخاب نموده و مطالعه نمایید.

همچنین به طور کلی انتخاب منابع را می توان در دو گروه کتاب ها و منابع دیجیتال طبقه بندی نمود که هر یک دارای مزایای مخصوص خود برای علاقمندان آن می باشند.

کتاب همواره یکی از بهترین ابزار های آموزش و مطالعه بوده است، اما منابع دیجیتال که هم به صورت آفلاین در قالب CD یا DVD و هم به صورت منابع آنلاین نیز دارای مزیت های خود می باشند که از آن جمله می توان به ویژگی یادگیری و سنجش تعاملی این منابع اشاره نمود.

البته باید اشاره کنیم که اگر در کلاس های آمادگی جهت آزمون آیلتس ثبت نام نموده اید، منبع مناسب و نوع آن حتما توسط اساتید به شما معرفی خواهد شد. اما اگر در این کلاس ها شرکت نکرده اید و قصد دارید به صورت خود آموز و خودخوان برای این آزمون آمادگی کسب کنید، در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

منابع آزمون آیلتس خودخوان

همانطور که در بند قبل اشاره شد، یکی از معیار های انتخاب منابع مناسب آمادگی برای آزمون آیلتس، نحوه یادگیری شماست. بدین صورت که بعضی از این منابع برای آموزش توسط اساتید و مربیان در کلاس ها طراحی شده اند، و برخی نیز به صورت خود­آموز و خود­خوان برای علاقمندان قابل استفاده هستند.

در این بخش به صورت فهرست وار تعدادی از این کتاب ها که برای یادگیری به صورت خودخوان مناسب و در دسترس می باشند را معرفی خواهیم نمود:

1.      The Official Cambridge Guide to IELTS
2.      Simone Braverman’s Target Band 7
3.      The Cambridge Official IELTS Practice Test Books
4.      Ace the IELTS: IELTS General- How to Maximize Your Score
5.      IELTS Advantage Series
6.      Improve your IELTS Skills Series
7.      Barron’s IELTS Practice Exams
8.      Cambridge Vocabulary for IELTS
9.      Cambridge Grammar for IELTS
10.  English Collocations in Use
11.  English Vocabulary in Use
12.  English Grammar in Use

کتاب های آیلتس از چند بخش تشکیل شده است؟

در حالت کلی کتاب های آیلتس نیز همانند مدل آزمون آن از چهار بخش یا اصطلاحا ماژول تشکیل شده اند که عبارتند از ماژول های تقویت شنیداری یا Listening، خواندن و درک مطلب یا Reading، نوشتاری یا Writing و در پایان نیز مکالمه یا Speaking که معمولا یک CD یا DVD صوتی مربوط به بخش شنیداری یا Listening نیز همراه این کتاب ها در اختیار مشتریان و زبان آموزان قرار می گیرد.

البته همانطور که ذکر شد، این طبقه بندی کلی محتوای کتب و منابع آموزشی برای آزمون آیلتس می باشد و هر یک از بخش ها به فراخور سطح آموزش کتاب و ناشر آن، شیوه های متنوعی برای آموزش و تمرین و ارائه نمونه سوالات شبیه سازی شده آزمون آیلتس ارائه می نمایند.

علاوه بر این، برخی از کتاب ها نیز به صورت تخصصی تر به یک بخش خاص از آموزش مانند گرامر، تقویت دایره لغات یا اصطلاحا vocabulary و یا اصطلاحات (collocations) می پردارند. این کتاب ها نیز بیشتر مناسب آن دسته از افراد می باشد که تمایل به بهبود مهارت و امتیاز خود در یک حوزه خاص و در زمان کوتاه تر می باشند.

منابع آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال

در خصوص انتخاب کتاب برای آیلتس جنرال و آکادمیک، آیلتس آکادمیک و جنرال از لحاظ ساختار و تعداد بخش ها کاملا مشابه هم می باشند، و آنچه سبب تمایز این دو می شود در درجه اول مرجع ارائه نتایج است.

همانطور که از نام آنها نیز بر می آید، آزمون های آکادمیک مناسب افرادی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاهی را دارند و بدیهی است محتوای آزمون نیز تا حدودی تخصصی تر می باشد.

اما محتوای آزمون جنرال عمومی تر بوده و بیشتر مناسب افرادی است که قصد مهاجرت و اشتغال در کشور های انگلیسی زبان همچون استرالیا، کانادا، نیوزلند و انگلستان را دارند.

وجه تمایز دیگر و شاید مهمترین تفاوت این دو آزمون نیز مکانیزم امتیاز و نمره آن هاست. البته بخش های Listening، Speaking و Writing در هر دو آزمون تقریبا مشابه می باشد و تفاوت عمده آنها در بخش Writing است.

متن هایی که در بخش خواندن و درک مطلب در آزمون آکادمیک طرح می شوند، از منابع علمی و تخصصی تر انتخاب می شوند، زیرا شرکت کنندگان در این آزمون بایستی از قدرت و مهارت کافی در خواندن و درک مطالب استخراج شده از کتب، ژورنال ها و نشریات علمی و آکادمیک برخوردار باشند.

چند کتاب آیلتس که خواندن آن ها الزامیست

برای مطالعه و آمادگی  جهت شرکت در آزمون آیلتس کتب چاپی و دیجیتال متعددی وجود دارد که برخی از آنها توسط مراجع رسمی برگزار کننده این آزمون و برخی نیز توسط موسسات و مراکز آموزشی دیگر تولید و عرضه شده اند و شاید بتوان گفت اکثر آنها نیز استاندارد های آموزشی لازم جهت کسب آمادگی برای شرکت در این آزمون را کسب کرده اند.

اما آنچه مسلم است، این است که ممکن است یک منبع به تنهایی برای ارتقای مهارت افراد کافی نباشد و دیگر اینکه هر کتاب یا منبع ممکن است مناسب گروه خاصی از مخاطبان و زبان آموزان باشد و ارتباط برقرار کردن با یک منبع یا کتاب خاص برای برخی راحت تر باشد.

معرفی کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS

معرفی کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS

در ابتدا برای معرفی منابع آزمون آیلتس کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS را معرفی می کنیم و همانطور که از نام این کتاب پیداست، توسط موسسه کمبریج تالیف و منتشر شده که خود مرجع رسمی برگزاری آزمون آیلتس نیز می باشد.

این کتاب شامل 4 بخش مهارت های listening، reading، writing و speaking می باشد. آموزش ها در این کتاب به صورت گام به گام ارائه شده و شامل نکات و راهنمایی هایی نیز در خصوص کسب امتیازات بهتر در آزمون می باشد.

مطالعه این کتاب هم به صورت خودخوان و هم به صورت آموزش توسط مربی در دوره های آموزشی موسسات و مراکز آموزشی امکان پذیر بوده و افراد با هر سطحی از دانش زبان انگلیسی قادر به استفاده از آن هستند.

تمرکز محتوای این کتاب نیز بر ارتقای سطح مهارت های چهارگانه آزمون آیلتس بوده و در کنار آن به آموزش استراتژی های کسب امتیاز در این آزمون نیز می پردازد.

مجموعه سه گانه English Collocations, Vocabulary and Grammar in Use

مجموعه سه گانه English Collocations, Vocabulary and Grammar in Use

سه گانه کتابهای English Collocations in Use، English Vocabulary in Use و English Grammar in Use که توسط موسسه کمبریج منتشر شده را می توان مجموعه ای بسیار مفید و پاسخگوی نیاز های زبان آموزان برای تقویت دانش زبانی و دایره لغات و اصطلاحات آنان دانست.

کتاب English Collocations in Use که غنی از محتوای سبک گفتاری و نوشتاری زبان انگلیسی است، به شما کمک خواهد کرد زبان را همانند یک فرد بومی فرا بگیرید. این کتاب حاوی بیش از 60 درس است که در آن بالغ بر 1500 اصطلاح پر کاربرد محاوره ای و نوشتاری در آن آموزش داده شده است. اگر به دنبال امتیاز های بالای 6.5 هستید، مطالعه این کتاب قویا توصیه می شود.

کتاب English Vocabulary in Use نیز که توسط موسسه کمبریج منتشر شده، از جمله پرفروش ترین کتاب های حوزه آموزش لغات و تقویت دایره لغات زبان آموزان است.

این کتاب از سطوح مبتدی تا پیشرفته موجود بوده و در آن بیش از 3000 کلمه پرکاربرد زبان انگلیسی به شکل درس واره ها و تمرینات نوآورانه و متنوع آموزش داده می شود.

کتاب English Grammar in Use نیز که همانگونه از نام آن پیداست، به آموزش مباحث گرامر زبان انگلیسی به صورت خودخوان پرداخته و از جمله کتاب های پرفروش آموزش گرامر برای زبان آموزان از انتشارات کمبریج می باشد.

معرفی کتاب Improve your IELTS Skills Series

معرفی کتاب Improve your IELTS Skills Series

مجموعه کتاب های Improve your IELTS Skills از سری کتاب های  نیز که در سه جلد چاپ می شود که جلد اول با موضوع ارتقای مهارت های خواندن و درک مطلب می باشد.

از این مجموعه می توانید هم به عنوان یک منبع آموزشی و تقویتی مستقل و هم به صورت محتوای آموزشی مکمل در کنار سایر منابع نیز استفاده نمایید. جلد دوم نیز با موضوع نوشتاری یا writing چاپ شده که در آن بیشتر بر روی اهمیت ساختار جملات، دایره لغات یا همان vocabulary و در کل بهبود مهارت های نوشتاری تاکید شده است.

جلد سوم با موضوع بهبود مهارت های شنیداری و مکالمه در دسترس متقاضیان این آزمون قرار دارد.

معرفی منابع مناسب تست

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، کتاب های مختلف با رویکرد های متنوع و برای مخاطبان متفاوتی تولید و عرضه می شوند.

در صورتی که مطالعه و تمرین کتب و منابع آموزشی را پشت سر گذاشته اید و به دنبال بهبود مهارت های خود در حل مسئله به صورت عملی و قرار گرفتن در شرایط آزمون های شبیه سازی شده هستید، برای شما منابع متفاوتی در دسترس است که در ادامه تعدادی از آنها را معرفی خواهیم کرد.

معرفی کتاب New Insight into IELTS

معرفی کتاب New Insight into IELTS

کتاب New Insight into IELTS یک کتاب تمرین جامع جهت کسب آمادگی برای آزمون آیلتس است. این کتاب آزمون ها در سطح بسیار عمیق و جزئیات مورد بررسی قرار گرفته و در هر بخش از آزمون، به تدریج دانش زبانی، مهارت ها و تکنیک های آزمون در زبان آموزان تقویت می شود تا دانشجویان با اعتماد به نفس و اطمینان در آزمون خود حاضر شوند.

این دوره شامل معرفی دقیق آزمون همراه با کلید ها و پاسخ های کامل سوالات است و برای استفاده در کلاس یا برای خودآموزی به یک اندازه مناسب است.

معرفی کتاب Barron’s IELTS Practice Exams

معرفی کتاب Barron’s IELTS Practice Exams

بی شک انتشارات Barron’s را می توان به عنوان یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه نشر کتاب آموزشی زبان بر شمرد.

این کتاب نیز که به همراه دو CD صوتی منتشر و عرضه شده، به متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس برای آمادگی هر چه بیشتر جهت کسب نتایج مورد انتظارشان در آزمون هایی که توسط کالج ها، دانشگاه ها و یا آژانس های دولتی در ایالات متحده، انگلستان، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزلند و آفریقای جنوبی برگزار می شوند، کمک خواهد کرد.

کتاب Target Band 7: How to Maximize Your Score مناسب برای متقاضیان آیلتس آکادمیک

کتاب Target Band 7: How to Maximize Your Score مناسب برای متقاضیان آیلتس آکادمیک

این کتاب بی شک یکی از بهترین کتاب هااز نوع خودخوان و خود آموز است که برای آموزش و تمرین فشرده و آماده سازی دانشجویان و زبان آموزان در طی چند هفته جهت کسب بهترین امتیاز در آزمون آیلتس طراحی و تدوین شده است.

آنچه پیش از مطالعه در مورد این کتاب باید بدان توجه داشت این است که این کتاب چندان به بحث آموزش زبان انگلیسی به طور مستقیم ورود نمی کند، بلکه بیشتر بر آموزش مهارت ها، تکنیک ها، نکات، توصیه ها و استراتژی های افزایش سرعت و کارایی در حل مسئله برای شرکت در این آزمون تمرکز نموده است.

زیرا بنا به نظر مولف آن، حتی اگر زبان انگلیسی زبان اول شما نیز باشد، باز هم برای کسب امتیاز بالا در این آزمون، نیاز به آمادگی و آشنایی با شیوه های کسب امتیاز در آن دارید.

افزایش و تقویت مهارت ریدینگ آیلتس

افزایش و تقویت مهارت ریدینگ در آیلتس بیش از هر چیز مستلزم ارتقای دانش زبان و دایره لغات شماست. بنابراین مطالعه کتب با رویکرد تقویت دامنه لغات یا vocabulary قویا توصیه می شود.

البته در این میان، کتب و منابعی نیز وجود دارند که منحصرا با رویکرد تقویت مهارت های خواندن و درک مطلب یا همان ریدینگ تالیف و گردآوری شده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود.

کتاب IELTS Advantage : Reading Skills

کتاب IELTS Advantage : Reading Skills

این کتاب برای آن دسته از زبان آموزان و متقاضیان که می خواهند در بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک، نمره خود را به 6.5  تا 7.5 و یا حتی بالاتر ارتقا دهند، مناسب است.

این کتاب با تمرکز بر توسعه واژگان و آموزش های تفسیری و تحلیلی مطالب، به آماده سازی و موفقیت زبان آموزان در بخش خواندن و درک مطلب یا همان ریدینگ آزمون آیلتس کمک می کند.

این کتاب همچنین به زبان آموزان آیلتس طیف متنوعی از استراتژی های کلیدی را برای خواندن موثر و درک راحت تر متون، مانند تکنیک های روخوانی، مرور اجمالی و تکنیک های تند خوانی را آموخته و به آنها کمک می کند تا در ریدینگ، نتیجه بهتری کسب کنند.

کتاب Cambridge Vocabulary for IELTS

منابع آزمون آیلتس:کتاب Cambridge Vocabulary for IELTS

کتاب Cambridge Vocabulary for IELTS نیز از جمله کتاب های قوی و پر طرفدار در بین منابع مختلف در زمینه افزایش دامنه واژگان و اصطلاحات به شمار می رود.

این کتاب در سطح پیشرفته برای متقاضیان و زبانی آموزانی که قصد دارند نمرات و امتیازات خود را در آیلتس آکادمیک به 6.5 و بالاتر ارتقا دهند، مناسب است. البته متقاضیان آیلتس جنرال نیز می توانند از آن استفاده نمایند.

این کتاب را هم می توان در کلاس هاس آموزشی و هم به صورت خودخوان یا خودآموز نیز مورد استفاده قرار دارد. این کتاب مجموعه در 25 بخش یا درس گردآوری شده که در پایان هر درس نیز تمریناتی برای بهبود مهارت ها و تثبیت یادگیری واژگان آموزش داده، شده گنجانده شده است.

علاوه بر آن نکات و راهنمایی هایی نیز برای تفسیر و تحلیل و درک بهتر متون یا همان ریدینگ در این کتاب آموزش داده شده است.

بهترین منابع برای آموزش لیسنینگ آیلتس

بخش آزمون شنیداری یا همان لیسنینگ احتمالا یکی از چالش برانگیزترین بخش های آزمون آیلتس به شمار می رود، زیرا علاوه بر داشتن دامنه لغات، واژگان و اصطلاحات غنی و تسلط نسبی به گرامر و ساختار زبان، مستلزم مهارت شنیداری نیز می باشد که ممکن است به دلیل آشنایی نسبتا کمتر گوش بخش قابل توجهی از زبان آموزان به این زبان دوم یا احیانا سوم، تشخیص کلمات یا درک مفهوم جملات، دشوار تر به نظر برسد.

از همین رو برخی از کتب و محتوای آموزشی و منابع آزمون آیلتس، منحصرا به آموزش و تقویت مهارت های شنیداری یا لیسنینگ و در کنار آن بهبود مهارت های گفتاری یا همان اسپیکینگ نیز می پردازند. در اهمیت این موضوع نیز می توان به شنیدن و گفتگو به عنوان یکی از کاربرد های اولیه هر زبان جهت برقراری ارتباط و انتقال پیام اشاره نمود.

کتاب IELTS Advantage: Listening & Speaking Skills

منابع آزمون آیلتس:کتاب IELTS Advantage: Listening & Speaking Skills

یکی از بهترین منابع آزمون آیلتس با موضوع تقویت و ارتقای مهارت های شنیداری و مکالمه بی شک کتاب IELTS Advantage: Listening & Speaking Skills است.

این کتاب حاوی دو بخش مجزای لیسنینگ یا شنیداری و اسپیکینگ یا مکالمه و صحبت کردن می باشد و یکی از جامع ترین منابع برای ماژول های گفتاری و شنیداری برای متقاضیان و زبان آموزانی است که به دنبال امتیاز های 6.5 و بالاتر در این آزمون هستند.

در این کتاب زبان آموزان به صورت گام به گام و در طی درس های مختلف دانش زبانی را به صورت شنیداری فرا می گیرند و رفته رفته مهارت شنیداری خود را با این روش ارتقا می بخشند.

مطالب گنجانده شده در این کتاب نیز هم راستایی بالایی با مضامین و محتوای موجود در آزمون های آیلتس دارد که از این نظر نیز به آمادگی زبان آموزان برای کسب نتایج بهتر در آزمون های واقعی بسیار کمک می کند.

بخش مربوط به شنیداری این کتاب در یک CD صوتی به زبان آموزان عرضه می شود و از دیگر ویژگی های این کتاب می توان به آموزش استراتژی های مناسب جهت پاسخ دادن به سوالات در آزمون اشاره نمود.

این کتاب هم برای استفاده به صورت خودخوان یا خود آموز و هم به صورت یک منبع آموزشی برای کلاس های آمادگی آزمون آیلتس مناسب است. هر درس از این کتاب در واقع برای یک جلسه 90 الی 120 دقیقه ای تدوین شده است.

جمع بندی

کسب یک نمره بالا بی شک در موفقیت شما در اخذ پذیرش دانشگاه های معتبر خارجی برای ادامه تحصیل یا قانع نمودن کارفرمایان برای اعطای یک موقعیت شغلی مناسب به شما در کشور های انگلیسی زبان یا حتی برخی کشور های غیر انگلیسی زبان بسیار موثر خواهد بود.

زیرا مهمترین کارکرد زبان در واقع برقراری ارتباط و ارسال و دریافت صحیح پیام به مخاطب می باشد و شاید بتوان گفت اهمیت این مسئله در تحصیل یا کار بسیار بیشتر از سایر شرایط می باشد.

برای کسب نتایج خوب در این آزمون نیز بی شک به منابع معتبر و قوی نیاز خواهید داشت. برای سنجش سطح زبان خود می توانید در آزمون های تعیین سطح رایگان glocalielts شرکت نمایید. همچنین مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه های مختلف مربوط به این امتحان هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتبــاط
با مـا
شما
نام
شما
ایمیل
شما
شماره تماس
شما
پیغام
ارســال پیـغــام