ثبت نام آزمون آیلتس+ راهنمایی و مشاوره

آزمون آیلتس مهارت های چهارگانه شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را مورد سنجش قرار می دهد. متقاضیان به منظور شرکت در این آزمون می بایست ابتدا آمادگی لازم برای کسب مهارت های چهارگانه موردنیاز در آزمون آیلتس را کسب نمایند و سپس با مراجعه به سایت ها یا مراکز معتبر ثبت نام آزمون آیلتس، از تاریخ های برگزاری این آزمون اطلاعات لازم را به دست آورند.

نحوه ثبت نام آزمون آیلتس

نحوه ثبت نام آزمون آیلتس

افراد بسیاری از سراسر جهان در سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی که به طور مختصر آیلتس نامیده می شود و محبوب ترین و معروف ترین آزمون زبان انگلیسی در کل دنیاست، به منظور ادامه تحصیلات در کشورهای دیگر یا مهاجرت ثبت نام و شرکت می کنند.

آزمون آیلتس به طور معمول حدود 48 بار در سال برگزار می شود. متقاضیان به منظور شرکت در این آزمون می بایست ابتدا آمادگی لازم برای کسب مهارت های چهارگانه موردنیاز در آزمون آیلتس را کسب نمایند و سپس با مراجعه به سایت ها یا مراکز معتبر ثبت نام آزمون آیلتس، از تاریخ های برگزاری این آزمون اطلاعات لازم را به دست آورند.

قابل ذکر است که حدود 1600 مرکز معتبر و دارای مجوز ثبت نام و برگزاری آزمون آیلتس در دنیا وجود دارند و در حال فعالیت می باشند. با مراجعه به سایت اصلی آیلتس به نشانی www.ielts.org می توانید از موقعیت مکانی نزدیک ترین مراکز مجاز ثبت نام در آزمون آیلتس مطلع شوید.

در کشور ایران به طور معمول سازمان idp متولی برگزاری آزمون آیلتس می باشد. این سازمان آزمون مذکور را در مراکزی مانند دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز آیلتس تهران و موسسه عصر دین و دانش برگزار می کند. روال معمول به این صورت است که پس از انجام مراحل ثبت نام و دریافت تأییدیه نهایی ثبت نام، تاریخ و محل برگزاری آزمون به متقاضیان اعلام خواهد شد.

مراکز ثبت نام آزمون آیلتس

برای ثبت نام آزمون آیلتس می توانید به سایت تهران آیلتس، سایت دانشگاه آزاد و سایت عصر دین و دانش مراجعه کنید. پس از بارگیری صفحات ثبت نام آزمون آیلتس در هر یک از این سایت ها می توانید ببینید که آیا هنوز ظرفیت ثبت نام در نزدیک ‌ترین موعد برگزاری آزمون وجود دارد یا خیر.

در صورت وجود ظرفیت، نسبت به رزرو ثبت نام اقدام می نمایید. فرم های مربوطه را به طور دقیق پر نموده و بخش های مربوط به نوع آزمون، داشتن معلولیت و … را تکمیل نمایید. همچنین لازم است اسکن مدارک موردنیاز را آماده داشته باشید تا در مراحل ثبت نام در بخش های مربوطه بارگیری کنید.

سپس بین یک تا دو روز فرصت دارید تا هزینه شرکت در آزمون را به صورت آنلاین پرداخت کنید. چنانچه در موعد مقرر واریز هزینه انجام نشود، رزرو ثبت نامی کان لم یکن تلقی و باطل خواهد شد.

همچنین در اینجا لازم می دانیم که سایت اصلی ثبت نام آزمون آیلتس به نشانی my.ieltsessentials.com را به متقاضیان محترم معرفی کنیم.

با مراجعه به این سایت می توانید خودتان به صورت آنلاین نسبت به ثبت نام واریز وجه اقدام نمایید. پس از انجام مراحل ثبت نام، این سایت در قالب ارسال اطلاعیه ای تاریخ برگزاری آزمون و موقعیت مکانی محل برگزاری آزمون آیلتس را به شما اطلاع خواهد داد.

ممکن است هر دو بخش کتبی و شفاهی آزمون آیلتس در یک روز برگزار شود و همینطور ممکن است به فاصله چند روز و حداکثر یک هفته از هم مراحل کتبی و شفاهی برگزار شوند که در هر دو صورت موعد آزمون به اطلاع ثبت نام کنندگان خواهد رسید.

هزینه ثبت نام آزمون آیلتس

هزینه ثبت نام آزمون آیلتس

آزمون آیلتس برای ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی افراد متقاضی ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان یا متقاضی مهاجرت به این کشورها، در نظر گرفته شده است. در این آزمون، افراد بر اساس مهارت شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارزیابی می شوند.

شرکت و موفقیت در آزمون آیلتس آکادمیک می تواند برای دانشجویان سکوی پرتاب بزرگی باشد چراکه بیش از 10 هزار موسسه آموزشی مختلف در سراسر جهان مدرک آیلتس را به رسمیت پذیرفته و آن را تائید می کنند.

مانند هر آزمون دیگری، شرکت در آزمون آیلتس نیز مستلزم پرداخت هزینه ثبت نام می باشد و این هزینه از افراد متقاضی شرکت در این آزمون در تمامی کشورها مطابق با مسائل و شرایط ارزی همان کشور دریافت می شود.

هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون آیلتس هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور با توجه به تغییرات نرخ ارز و سایر هزینه های مربوطه، محاسبه و اعلام می شود.

از تاریخ 15 تیر 1398 مبلغ ثبت نام در هر دو نوع آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک عدد سی میلیون و پانصد هزار ریال تعیین و اجرایی شده است. معمولاً هر زمان که کاهشی در مبلغ ثبت نامی رخ دهد و این تغییر پس از واریز وجه توسط متقاضیان اتفاق بیفتد، مابه التفاوت مبلغ واریز شده به حساب داوطلبان عودت داده خواهد شد.

مراکز برگزاری آزمون آیلتس

در هر کشوری تعدادی موسسه یا مرکز رسمی برگزاری آزمون آیلتس وجود دارد که زیر نظر موسسه اصلی آیلتس فعالیت می کنند. در کشور ایران نیز به منظور رفاه حال متقاضیان شرکت در این آزمون، در چند شهر همانند تهران، مشهد، ساری و … مکان هایی برای برگزاری آزمون آیلتس پیش بینی شده است.

همانطور که پیشتر گفته شد در شهر تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران آیلتس و موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش تحت نظارت سازمان idp اقدام به ثبت نام و برگزاری آزمون آیلتس می نمایند.

با یک جست و جوی ساده در فضای اینترنت می توانید وارد سایت این مراکز معتبر بشوید و از نحوه ثبت نام و تاریخ آزمون های آیلتس و همچنین آزمون هایی که زمان ثبت نامشان به پایان رسیده یا آزمون هایی که هنوز مهلت و ظرفیت ثبت نام دارند و بسیاری مطالب مفید دیگر، اطلاعات کامل و جامعی را کسب نمایید.

تقویم برگزاری آزمون های آیلتس جنرال و آکادمیک

تقویم برگزاری آزمون های آیلتس جنرال و آکادمیک

پیش تر در همین مقاله عنوان کردیم که آزمون آیلتس چهار بار در ماه و به طور میانگین حدود 48 بار در سال برگزار می شود. تقویم برگزاری آزمون های آیلتس در سایت مراکز ثبت نام آزمون آیلتس و مراکز برگزاری این آزمون قابل دریافت می باشد.

همانطور که می دانید آزمون آیلتس در دو نوع جنرال یا عمومی و آکادمیک یا علمی برگزار می شود. آزمون جنرال برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان و آزمون آکادمیک برای داوطلبان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر در کشورهای مذکور تهیه و برگزار می شوند.

این دو آزمون در بخش های شنیدن و صحبت کردن مشابه هم هستند اما در بخش های خواندن و نوشتن با هم تفاوت هایی دارند. لازم به ذکر است که این دو نوع از آزمون آیلتس معمولاً در یک روز از هفته برگزار می شوند.

اگر به سایت موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش سری بزنید از تقویم برگزاری نزدیک ترین آزمون های آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال آگاه خواهید شد. به طور مثال نزدیک ترین آزمون های آیلتس در اواخر خرداد ماه و اوایل تیر ماه 1399 از قرار زیر است:

11 ژوئن 2020 (22/03/99)، 13 ژوئن 2020 (24/03/99)، 18 ژوئن 2020 (29/03/99)، 20 ژوئن (31/03/99)، 25 ژوئن (05/04/99)، 27 ژوئن (07/04/99) و … .

ثبت نام آزمون شفاهی آیلتس

آزمون آیلتس مهارت های چهارگانه شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را مورد سنجش قرار می دهد.

معمولاً سه مرحله شنیدن، خواندن و نوشتن در یک روز و به صورت کتبی برگزار می شود و بخش صحبت کردن یا speaking که همان آزمون شفاهی آیلتس است چند روز قبل از آزمون کتبی برگزار می شود.

از آنجایی که آزمون شفاهی آیلتس میزان مهارت و سطح دانش زبانی داوطلب را در حوزه زبان انگلیسی نشان می دهد، موفقیت در این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است.

هنگامی که برای ثبت نام در آزمون آیلتس اقدام می کنید ضمن انتخاب تاریخ موردنظرتان برای انجام آزمون کتبی، می بایست تاریخ حدودی آزمون شفاهی نیز انتخاب شود. معمولاً حدود ده روز تا یک هفته قبل از برگزاری آزمون کتبی، بازه زمانی مناسب برای انتخاب تاریخ و ساعت برگزاری آزمون شفاهی است.

در پنلی که هنگام ثبت نام در آزمون آیلتس برایتان باز می شود، در بخش رزرو آزمون شفاهی می توانید زمان موردنظر خود را وارد نمایید. پس از تائید شدن زمان تعیین شده، لازم است حتما در زمان مقرر در محل آزمون شفاهی آیلتس حاضر شوید.

مدت زمان برگزاری این آزمون که به صورت رو در رو با فرد آزمون گر انجام می شود حدود 15 الی 20 دقیقه می باشد. در آزمون شفاهی آیلتس یا همان آزمون speaking شخص آزمون گر سوالاتی را با لهجه انگلیسی از شما می پرسد و شما می بایست با فهم دقیق پرسش مطرح شده، اقدام به پاسخ گویی شفاهی به آزمون گر نمایید.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون آیلتس

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون آیلتس

هنگام ثبت نام هر آزمونی مدارک هویتی شما بررسی می شوند. ثبت نام آزمون آیلتس که از مهم‌ ترین آزمون های سنجش سطح مهارت های زبانی در دنیا به حساب می آید نیز از این قاعده مستثنا نیست.

به منظور ثبت نام در آزمون آیلتس، لازم است تصویر مدارک شناسایی شامل تصویر کارت ملی و در صورت انجام اقدامات لازم برای صدور کارت ملی هوشمند، تصویر فیش واریزی به همراه تصویر کارت ملی قدیمی الزامی می باشد.

همچنین لازم است از صفحات پاسپورت معتبر با حداقل شش ماه اعتبار نیز تصویر مناسب با مشخصاتی که در سایت ثبت نام عنوان شده اند، تهیه نمایید.

فرمت تصاویر حتما می بایست jpg باشد و تصاویر مدارک می بایست تصاویر حاصل از اسکن مدارک باشند نه تصاویر حاصل از عکسبرداری با گوشی و … . تصاویر با کیفیت نامناسب برگشت خواهند خورد و در مواردی حتی می تواند باعث حذف ثبت نام شود؛ بنابراین در ارائه مدارک اعلام شده توسط سایت یا مرکز ثبت نام آزمون آیلتس دقت و توجه کافی را به خرج دهید.

همچنین لازم است هنگام شرکت در آزمون نیز این مدارک را به همراه داشته باشید. به همراه داشتن اصل پاسپورت و کارت ملی هوشمند یا کارت ملی قدیمی به همراه فیش واریزی الزامی است و چنانچه داوطلبی هر یک از این موارد را به همراه نداشته باشد اجازه ورود به محل برگزاری آزمون به او داده نخواهد شد.

سختی و آسانی آزمون آیلتس به مرکز آزمون ربطی ندارد

آزمون آیلتس یک آزمون استاندارد بین المللی برای سنجش مهارت های چهارگانه زبانی شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن می باشد. این آزمون جدا از جنسیت، ملیت، نژاد و … برای همه متقاضیان در یک سطح از سختی یا آسانی برگزار می شود.

میزان سختی و آسانی این آزمون برای هر شخص به میزان تلاش او برای آمادگی در این آزمون و سطح دانش و مهارت های زبانی او دارد.

عواملی که مرتبط با مرکز برگزاری آزمون آیلتس هستند با سختی یا راحتی سؤالات آزمون ارتباطی ندارند.

این عوامل، مواردی مانند محل برگزاری آزمون، سکوت و فراهم نمودن شرایط مناسب برگزاری آزمون آیلتس، کیفیت امکانات صوتی و سایر امکانات موجود در محل برگزاری این آزمون و … را شامل می شود؛ بنابراین این اطمینان را به متقاضیان می دهیم که آسانی یا دشواری سؤالات آزمون، ربطی به مرکز آزمون ندارد.

امکان جابجایی تاریخ آزمون آیلتس

شاید برای بسیاری از داوطلبان شرکت کننده در آزمون آیلتس این سؤال پیش آمده باشد که آیا امکان جابجایی تاریخ آزمون آیلتس پس از ثبت نام وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت بله این امکان وجود دارد؛ اما به شرطها و شروطها.

در واقع شرط اصلی امکان جابجایی تاریخ آزمون این است که این تقاضا حتما در بازه زمانی قبل از 36 روز مانده به تاریخ برگزاری مطرح و ثبت شود.

در این صورت با کسر حدود 25 درصد از مبلغ ثبت نامی می توانید اقدام به تغییر زمان آزمون خود نمایید. اگر چنانچه درون بازه زمانی 36 روز مانده تا آزمون این درخواست مطرح شود، متاسفانه دیگر امکان تغییر تاریخ آزمون برای داوطلب وجود نخواهد داشت.

امکان انصراف از ثبت نام آزمون آیلتس

امکان انصراف از ثبت نام آزمون آیلتس

اماکن انصراف از آزمون آیلتس نیز از مواردی است که بسیار مورد پرسش قرار می گیرد:

در این رابطه نیز باید خاطرنشان کنیم که قوانین عنوان شده برای تغییر تاریخ آزمون در رابطه با انصراف از آزمون نیز وجود دارند؛ یعنی چنانچه داوطلبی متقاضی انصراف از ثبت نام آزمون آیلتس باشد، اگر این تقاضا را در بازه زمانی قبل از 5 هفته یا 36 روز مانده به آزمون ثبت کند می تواند مبلغ ثبت نامی خود را پس از کسر حدود 25 درصد از آن، دریافت نموده و انصراف خود را قطعی کند. در غیر این صورت هیچ مبلغی به وی مسترد نخواهد شد.

اعلام نتایج و نحوه ی اعتراض به نتیجه آزمون آیلتس

اعلام نتایج و نحوه ی اعتراض به نتیجه آزمون آیلتس

پس از اتمام آزمون آیلتس، افرادی که تلاش زیادی برای آمادگی در این آزمون کردند و با هدف مشخص قدم در این راه گذاشتند، منتظر دریافت نتیجه آزمون و نمره آیلتس خود خواهند بود. باید بگوییم که این انتظار حدود 13 روز پس از آزمون کتبی به طول می انجامد.

نهایتاً پس از این 13 روز نتیجه آزمون آیلتس به شرکت کنندگان اعلام خواهد شد و همچنین نتایج بر روی سایت results.ieltsessentials.com  قرار داده می شود.

پس از دریافت نتایج ممکن است برخی داوطلبان نسبت به نتایج آزمون خود اعتراض داشته باشند و تصمیم به ثبت اعتراض و تجدید نظر در نمره نهایی را داشته باشند. برای این منظور می بایست نهایتاً تا 42 روز یا شش هفته پس از آزمون کتبی درخواست خود را ثبت نمایند.

در این راستا می بایست در بازه زمانی مطرح شده ابتدا با موسسه ای که به توسط آن اقدام به شرکت در آزمون آیلتس نمودید ارتباط بگیرند و سپس درخواست تجدیدنظر خود را با راهنمایی کارشناسان موسسه ثبت نمایند. در برخی موارد با بررسی مجدد، تغییری در نتایج نهایی مشاهده می شود.

مدت اعتبار مدرک آیلتس

به طور کلی مدرک آیلتس برای دو سال اعتبار دارد. در واقع باید گفت پس از گذشت مدت زمان اعتبار مدرک آیلتس، این مدرک دیگر معتبر نبوده و قابل کاربرد و قابل پذیرش مؤسسات مختلف در سراسر جهان نمی باشد.

شاید این سؤال برایتان مطرح شود که آیا می‌ توان این مدرک را تمدید نمود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که خیر. در واقع تنها راه دستیابی به مدرک آیلتس معتبر، شرکت مجدد در آزمون آیلتس و کسب نمره قابل قبول می باشد.

البته برخی از مؤسسات آموزشی در برخی کشورها هستند که اگر برایشان محرز شود که شما همچنان پس از گذشت اعتبار مدرک آیلتس خود هنوز هم با زبان و تقویت مهارت های زبانی ارتباط دارید، امکان پذیرش مدرک قبلی شما را خواهند داشت. البته همه مؤسسات اینگونه نیستند!

جمع بندی

در این مقاله پیرامون نحوه ثبت نام در آزمون بین المللی آیلتس صحبت کردیم. گفتیم که بهتر است برای ثبت نام در این آزمون به مراکز ثبت نام آزمون آیلتس معتبر و دارای مجوز رسمی مراجعه کنیم. همچنین عنوان کردیم که در سایت اصلی آیلتس به نشانی www.ielts.org موقعیت تمامی مراکز دارای مجوز ثبت نام و برگزاری آزمون آیلتس قابل مشاهده می باشد.

تعدادی از مراکز معتبر در کشور ایران را معرفی کرده و سپس مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در این آزمون را نام بردیم و گفتیم برای ارسال مدارک حتما و حتما به شیوه نامه ارسالی مدارک توجه فرمایید تا خدای نکرده به مشکل برگشت خوردن ثبت نام و لغو آن مواجه نشوید.

در رابطه با شرایط تغییر زمان برگزاری آزمون و نیز امکان انصراف از آزمون آیلتس صحبت کردیم و متذکر شدیم که این درخواست ها می بایست حتما در بازه زمانی مشخصی قبل از برگزاری آزمون مطرح و ثبت شوند. زمان دریافت نتیجه آزمون آیلتس را خاطرنشان ساختیم و شیوه ثبت اعتراض برای تجدید نظر در نمره اعلام شده را مطرح کردیم.

در انتها این نکته مهم را گوشزد می کنیم که قبل از شرکت در این آزمون از تمامی شرایط ثبت نام، تاریخ های برگزاری، آمادگی های لازم برای موفقیت در آیلتس و حتی شرایط انصراف از آن، اطلاعات کافی را کسب نمایید و سپس قدم در عرصه دریافت مدرک آیلتس بگذارید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتبــاط
با مـا
شما
نام
شما
ایمیل
شما
شماره تماس
شما
پیغام
ارســال پیـغــام