تقویت Vocabulary در آیلتس ؛ بررسی راه های کسب نمره ی بالا در واژگان آیلتس

در این مقاله شما را با تمامی راه های ممکن برای تقویت مهارت Vocabulary در آزمون آیلتس آشنا خواهیم کرد. واژگان یکی از مهم ترین بخش آموزش در زبان انگلیسی و هر زبان دیگری محسوب می شود.
بنابراین یادگیری آن نیز نیازمند تکنیک هایی خواهد بود که شما را در رسیدن به نمره ی بالا در این بخش از آزمون یاری خواهد کرد. در ادامه با ما همراه شوید تا شیوه ی خواندن این بخش را به شما آموزش دهیم.

تقویت مهارت Vocabulary در آزمون آیلتس

تقویت مهارت Vocabulary در آزمون آیلتس

همانطور که می دانید، واژگان در آیلتس شامل حفظ کردن و تلفظ صحیح آن ها می شود. شما برای اینکه بتوانید واژگان را به درستی به حافظه بسپارید باید در ادامه از تکنیک هایی که به شما گفته می شود استفاده کنید.

فلش کارت ها برترین روش برای تقویت Vocabulary در آیلتس

فلش کارت ها برترین روش برای تقویت Vocabulary در آیلتس

استفاده از فلش کارت ها یکی از بهترین روش های یادگیری و به حافظه سپردن واژگان انگلیسی است. برخی داوطلبان از فلش کارت های آماده ی تافل و یا آیلتس برای این کار استفاده می کنند.

اما توصیه ی ما به شما این است که خودتان آن ها در برگه های کوچک و هم اندازه نوشته و حفظ کنید. علت آن را در ادامه بیان می کنیم.

زمانی که شما خودتان می نویسید، می توانید در پشت برگه هر چه که می خواهید درباره ی لغت مورد نظر یادداشت کنید.
در حالی که در فلش کارت های آماده مطالب زیادی نوشته می شود که شما نیاز به خواندن بسیاری از آن ها ندارید. در کنار لغت مورد نظر، تلفظ آن را نیز یادداشت کنید و با تلفظ درست به حافظه بسپارید.

انتقال کلمات از حافظه ی کوتاه مدت به میان مدت و بلند مدت

انتقال کلمات از حافظه ی کوتاه مدت به میان مدت و بلند مدت

پس از این که لغات را در فلش کارت های مربوطه یادداشت کردید، از طریق جعبه ای که آماده ی آن در بازار وجود دارد، آن را به حافظه ی بلند مدت خود بسپارید. در صورتی هم که جعبه ی مورد نظر را پیدا نکردید می توانید یک جعبه با پنج قسمت را خودتان به راحتی در خانه بسازید.

این جعبه ها دارای 5 بخش است:

بخش اول برای لغاتی است که روز اول آن ها را مطالعه می کنید. بخش دوم شامل لغاتی است که روز دوم مرور کرده و در آن قسمت لغات خود را قرار خواهید داد.

اگر در این قسمت بتوانید دوباره روز سوم معنی لغت خود را به یاد بیاورید، آن را به بخش سوم و در غیر این صورت به قسمت اول جعبه منتقل خواهید کرد و به این ترتیب هر روز فلش کارت ها را پس از مطالعه، در بخش های بعدی خواهید گذاشت.

شما هر روز می توانید لغات جدید را نیز به بخش اول اضافه کرده و وارد روند حفظ کردن کنید. به این ترتیب شما در طی 5 روز لغات را پشت سر هم مرور کرده و به قسمت بعدی جعبه انتقال خواهید داد. اگر هم در هر قسمت لغت مورد نظر را فراموش کردید، به بخش اول برخواهید گرداند.

در نهایت لغتی را که در پنج روز از خاطر شما پاک نشده است را از جعبه خارج کرده و به حافظه ی میان مدت خودتان خواهید سپرد. از این طریق است که تقویت مهارت Vocabulary شما در آیلتس کامل تر خواهد شد.

پس از اینکه در طی یک ماه حدود شش بسته از این لغت ها را حفظ کردید، می توانید دوباره لغات قبلی را وارد چرخه ی جعبه کنید.
در این صورت تمامی لغات وارد حافظه ی بلند مدت شما شده و از ذهنتان خارج نخواهد شد. برای تثبیت بیشتر لغات می توانید هر چند ماه یکبار دوباره به مرور آن ها از طریق جعبه بپردازید.

مشاهده ی ویدیو های انگلیسی زبان

مشاهده ی ویدیو های انگلیسی زبان

سعی کنید هر روز و یا دوروز یک بار فیلم های زبان اصلی انگلیسی را تماشا کنید. در این بین فیلم ها را با لهجه های مختلف بریتیش و امریکن نیز مشاهده کنید. در روز های ابتدایی بهتر است با زیر نویس فارسی فیلم ها را تماشا کنید و پس از آن می توانید با زیرنویس انگلیسی فیلم ببینید.

در نهایت فیلم هایی که مشاهده می کنید را بدون زیرنویس و به صورت عادی تماشا کرده و سعی کنید شیوه ی مکالمات آن ها را یاد بگیرید. اگر در این بین لغت جدیدی به گوش شما خورد، آن را یادداشت کرده و به صورت فلش کارت وارد جعبه ی آموزشی خودتان کنید.

تقویت مهارت Vocabulary در آیلتس از طریق مترادف ها

بهتر است در نوشتن معانی واژگان و به حافظه سپردن آن ها از طریق مترادف ها این کار را انجام دهید. انجام دادن این کار باعث می شود که در حین نوشتن و یا صحبت کردن به زبان انگلیسی، در ذهن خودتان ترجمه نکنید. ترجمه کردن در حین صبحت، حرف زدن شما را تحت الشعاع قرار داده و آن را کند تر می کند.

تقویت Vocabulary در آیلتس از طریق ترادف ها باعث می شود در سوالات Reading نیز بسیار قوی عمل کنید.

علت آن این است که اکثر طراحان سوالات ریدینگ در آیلتس در پاراگرافی که به شما می دهند از یک کلمه و در پاسخ آن از مترادف آن کلمه استفاده می کنند و شما در صورت مسلط بودن به ترادف ها می توانید به راحتی از پس پاسخ دادن به این سوالات نیز بر بیایید.

ریشه شناسی در کلمات

بسیاری از کلمات در انگلیسی وجود دارند که ریشه ی آن ها یک کلمه بوده و شما می توانید با ریشه شناسی معنی واژه را سریع تر دریافت کرده و از این طریق به تقویت مهارت Vocabulary خود در آیلتس بپردازید. سعی کنید ریشه ی کلمات را پیدا کرده و بر اساس آن، کلمات را راحت تر حفظ کنید.

برای مثال کلمه ی Detect را در نظر بگیرید. کلماتی که از آن می توان به انگلیسی ساخت شامل موارد زیر می شود.
هر کدام معانی جداگانه و البته مربوط به هم را دارند.
Detective, Detection, Detectable, Detectably

کالوکیشن انگلیسی در تقویت Vocabulary در آیلتس

در کنار ریشه شناسی کلمات، کالوکیشن یا ترکیب کلمات نیز بخش مهمی از تقویت Vocabulary در آیلتس را در اختیار دارد. دو کلمه ای که معانی جداگانه ای دارند، با ترکیب شدنشان، معنی متفاوت تری به شما می دهند که اصلا به دو کلمه ی ریشه ی خود مربوط نیست.

در ادامه مثال هایی از این مورد نیز برای شما بیان می کنیم:
در واقع این سبک از ترکیب شدن ها، بیشتر برای بیان اصطلاحات در انگلیسی به کار می روند. موضوع مهمی که در این جا وجود دارد، شما باید معنی این کلمات در کنار هم را جداگانه تفسیر نکنید.

مثال هایی که در این زمینه وجود دارند شامل مواردی از این قبیل است:

  • take a lesson
  • take a holiday
  • get a job
  • getting angry
  • no pain no gain
  • doing a report
  • make a contract
  • go bankrupt

این کالوکیشن هایی که گفته شد ممکن است در هر جمله حتی معانی متفاوتی به خود بگیرند، بنابراین این که در چه جمله ای و چه جایگاهی استفاده می شوند نیز بسیار مهم است.

کلام آخر

واژگان در زبان انگلیسی و هر زبان دیگری دنیای بسیار گسترده و وسیعی دارد و هر کس می تواند آن را آن طور که راحت تر است به حافظه سپرده و یاد بگیرد.

ما در این مقاله روش های پر کاربرد را برایتان بیان کردیم که البته عملکرد بهتری نسبت به سایر روش های تقویت Vocabulary در آیلتس داشته است. امیدواریم پس از مطالعه ی این مقاله راه های بهتری برای یادگیری واژگان به ذهن شما رسیده باشد.
شاد باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتبــاط
با مـا
شما
نام
شما
ایمیل
شما
شماره تماس
شما
پیغام
ارســال پیـغــام