آمادگی برای آیلتس بدون کلاس

آیلتس آزمونی بین المللی است که کسب نمره مطلوب در آن خواسته اکثر دانشجویان و افرادیست که قصد ادامه تحصیل یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند. برخی افراد با شرکت در کلاس های متنوع آموزشی آیلتس اقدام به ارتقای مهارت های چهارگانه مورد پرسش در آزمون آیلتس می نمایند و برخی نیز برای کسب آمادگی آیلتس بدون کلاس و دوره های آموزشی برنامه ریزی می کنند.

شروع آیلتس از صفر

شروع آیلتس از صفر

آیلتس آزمونی بین المللی است که کسب نمره مطلوب در آن خواسته اکثر دانشجویان و افرادیست که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند.

آیلتس که مخفف کلمه سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (International English Language Test System) است، یک آزمون زبان بین المللی است که با سنجش چهار مهارت شنیدن (Listening)، نوشتن (Writing)، خواندن (Reading) و صحبت کردن (Speaking)، میزان دانش و مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را مشخص می کند.

مدرک آیلتس همچنین مدرکی معتبر و قابل تایید و پذیرش برای بسیاری از دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی در سراسر دنیاست؛ اما برویم سر اصل مطلب و بپردازیم به نحوه قبولی و موفقیت در این آزمون. سطح آسانی یا سختی این آزمون بستگی به سطح دانش زبانی شما و تمرین و تکراری دارد که برای موفقیت در آن از خود به خرج داده اید.

برخی افراد با شرکت در کلاس های متنوع آموزشی آیلتس اقدام به ارتقای مهارت های چهارگانه مورد پرسش در آزمون آیلتس می نمایند و برخی نیز برای کسب آمادگی آیلتس بدون کلاس و دوره های آموزشی برنامه ریزی می کنند. برای برنامه ریزی جهت مطالعه منابع مفید و تعیین میزان مطالعه در روز یا در هفته برای موفقیت در آزمون آیلتس می بایست ابتدا سطح زبان فرد متقاضی مشخص شود.

برخی از افراد هستند که تصمیم می گیرند با توجه به سطح پایین مهارت های زبانی خود، از صفر آیلتس را شروع کنند. برای این افراد هم برنامه های مدونی چه به صورت شرکت در کلاس های آموزشی و چه بدون شرکت در کلاس و مطالعه شخصی، وجود دارد تا با خاطری آسوده خود را به آزمون آیلتس برسانند و بتوانند نمره های مطلوبی را کسب نمایند.

استراتژی لازم برای آمادگی آیلتس بدون کلاس

استراتژی لازم برای آمادگی آیلتس بدون کلاس

برای موفقیت در آزمون آیلتس ابتدا باید درک کاملی از سبک و مواد امتحانی آیلتس داشته باشید. بهتر است به یک موسسه زبان مراجعه کنید و از اساتید آن راجع به آزمون آیلتس و ویژگی های آن سؤال بپرسید و راهنمایی بگیرید. اگر تمایل داشتید می توانید یک آزمون تعیین سطح زبان نیز بدهید تا ببینید در چه مرحله ای قرار دارید و برای موفقیت در آیلتس چه مسیری را جهت مطالعه پیش رو خواهید داشت.

در صورتی که امکان مراجعه به مؤسسات زبان را ندارید، می توانید با یک جست و جوی ساده در اینترنت از کلیت این آزمون مطلع شوید و منابع موردنیاز برای مطالعه را نیز بیابید.

شاید بنا به هر دلیلی تصمیم گرفته باشید که برای آمادگی آیلتس بدون کلاس برنامه ریزی کنید. در این حالت باید حداقل از یک شخص که در این آزمون شرکت کرده و توانسته نمره خوبی را کسب کند مشورت بگیرید تا بدانید چگونه در مدت زمان کمتر و روش صحیح تر مطالعه، می توانید در آزمون آیلتس موفق شوید.

مشاوره نیاز دارید برای اینکه با توجه به سطح دانش زبان انگلیسی تان مطالعات اولیه برایتان برنامه ریزی شود. ابتدا باید سطح معلومات زبانی تان را افزایش دهید و بعد منابع پیشرفته تر را در برنامه مطالعاتی خود بگنجانید. باید بدانید چه تست هایی را به منظور تمرین و تکرار و شبیه سازی آزمون آیلتس در خانه می بایست تهیه نموده و انجام دهید.

در هر کاری برای شروع از صفر و بدون شرکت در دوره آموزشی، حتماً نیاز به مشورت و راهنمایی خواهید داشت که آزمون آیلتس نیز به عنوان مهم ترین آزمون زبان انگلیسی بین المللی از این قاعده مستثنا نمی باشد.

تعیین سطح در آمادگی آیلتس بدون کلاس

برخی افراد به منظور مهاجرت یا ادامه تحصیل به کشورهای انگلیسی زبان قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند. از این بین برخی به دلیل مشغله های کاری فراوان نمی توانند در کلاس های آموزشی آیلتس شرکت کنند. به این منظور تصمیم به آمادگی آیلتس بدون کلاس می گیرند.

این تصمیم می تواند یا با استفاده از تدریس خصوصی آیلتس در خانه محقق شود یا مطالعه شخصی افراد در منزل و با استفاده از برنامه ریزی های دقیق و کاربردی که از سوی متخصصان این حوزه ارائه می شود. مسئله ای که در این بین مهم است، تعیین سطح اولیه متقاضیان شرکت در این آزمون خواهد بود.

برای آمادگی آیلتس بدون کلاس، می بایست ابتدا توسط آزمون های استاندارد تعیین سطح مورد ارزیابی قرار بگیرید و سپس با توجه به میزان دانش و سطح سواد شما در زبان انگلیسی کارشناس حوزه آیلتس به شما برنامه ای را جهت مطالعه در منزل ارائه دهد.

در غیر این صورت اگر هم سطح مهارت زبانی تان پایین باشد و هم شخصاً اطلاعاتی در مورد نحوه مطالعه و چگونگی موفقیت در آزمون آیلتس نداشته باشید، نخواهید توانست نمره خوبی را در این آزمون کسب نمایید. ضمن اینکه ثبت نام و شرکت در این آزمون مستلزم پرداخت هزینه نسبتاً بالایی می باشد؛ بنابراین شاید موقعیت اینکه در سال بخواهید چندین بار این هزینه را بپردازید نداشته باشید.

از این رو تصمیم منطقی بهره گیری از مشاوره و راهنمایی اساتیدی است که تجربه کاری قابل قبولی در زمینه تعیین سطح افراد و روش ها و برنامه های مفید و کاربردی برای موفقیت در این آزمون دارند.

یادگیری آیلتس در خانه

یادگیری آیلتس در خانه

یادگیری آیلتس در خانه مستلزم بهره گیری از شیوه های کمک آموزشی می باشد. برای اینکه بتوانید به اندازه ای مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی خود را بهبود دهید که بتوانید نمره قابل قبولی از آزمون آیلتس کسب کنید بهتر است به دنبال منابع آموزشی ای که بتواند شما را بیشتر به صرف وقت برای مطالعه و تمرین و تکرار در منزل نماید، باشید.

با یک جست و جوی ساده در فضای اینترنت می توانید به تعداد قابل توجهی از این منابع دسترسی پیدا کنید. منابع و کتاب های آموزشی با عنوان منابع self-study در رابطه با آمادگی آیلتس بدون کلاس وجود دارند که می توانید اسامی این کتاب ها را از یک استاد باسابقه و آشنا به حوزه آزمون آیلتس بپرسید یا در اینترنت آن ها را جست و جو کنید.

دوره های آموزشی آنلاین رایگان آیلتس، پادکست های آموزشی و انواع فایل ها و محتواهای کمک آموزشی آیلتس می توانند به شما در این مسیر کمک کنند.

هر چه زمان بیشتری را در خانه برای گسترش دایره لغات و همچنین سطح گرامر خود اختصاص دهید در روز آزمون اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و راحت تر از پس سوالات بر می آیید. از مطالعه مقالات مختلف آموزشی و گوش کردن به داستان یا داستانک های صوتی غافل نشوید.

تماشای فیلم های متنوع به زبان انگلیسی علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا با لهجه انگلیسی و نیز آمریکایی آشنا شوید و تفاوت این دو را درک کنید، می تواند مهارت صحبت کردن شما را نیز ارتقا دهد. همچنان که با استفاده از منابع جدید، سطح دانش و درک خود از زبان انگلیسی را بالا می برید، به قرار دادن خود در محیطی شبیه به آزمون اصلی نیز غافل نشوید.

نمونه سوال استاندارد از کجا پیدا کنیم؟

سعی کنید هر چند روز یکبار با استفاده از نمونه سوالات استاندارد آیلتس که از سایت اصلی این آزمون به نشانی www.ielts.org نیز قابل دریافت است، سطح مهارت و میزان تسلط خود به زبان انگلیسی را محک بزنید.

تأثیر فیلم های آموزشی

تأثیر فیلم های آموزشی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم یکی از منابع مفید برای موفقیت در آزمون آیلتس، فیلم های آموزشی به زبان انگلیسی می باشند.

تماشای فیلم های آموزشی زبان اصلی، می تواند مهارت های شنیدن و صحبت کردن را که دو بخش از چهار بخش مهارتی مورد پرسش در این آزمون هستند را به طرز قابل توجهی چه برای افرادی که قصد شرکت در کلاس های آیلتس را دارند و چه برای افرادی که آمادگی برای آیلتس بدون کلاس را انتخاب کرده اند، تقویت کند.

برای استفاده بهتر از فیلم های آموزشی در جهت بهبود این مهارت ها، خوب است که هنگام تماشای ویدئوها به لغات و عباراتی که برایمان آشنا هستند بیشتر توجه کنیم.

با چند بار دیدن ویدئوها هر بار تعداد لغات بیشتری برایمان قابل تشخیص و درک خواهند بود؛ بنابراین یکی از روش های بسیار خوب در تقویت مهارت های صحبت کردن و شنیدن و حتی خواندن، تمرین و تکرار و ممارست در تماشای ویدئوهای آموزشی می باشد.

برخی ویدئوها صرفاً یک سریال یا فیلم سینمایی هستند که می توانند بسیار مفید باشند، اما برخی دیگر از ویدئوها، فیلم های آموزشی تخصصی هستند؛ یعنی به اهداف مشخص آموزشی تهیه می شوند و نکات مهم و اصول رسیدن به اهداف آیلتس را در بر می گیرند.

تاثیر دیدن فیلم در آزمون speaking

لازم به ذکر است که بخش صحبت کردن یا Speaking آزمون آیلتس به صورت مجزا از سه بخش دیگر و به صورت شفاهی برگزار می شود. برای گذراندن این بخش می بایست با آزمون گر به صورت رو در رو صحبت کنید و به سؤال هایی که به زبان انگلیسی از شما می پرسد پاسخ دهید.

در این مرحله هم در بخش درک مفهوم سؤال لازم است تا با لهجه انگلیسی یا آمریکایی آشنایی کافی داشته باشید و هم در بخش پاسخ دادن به پرسش و در واقع صحبت کردن می بایست تسلط کافی بر محاوره به زبان و لهجه انگلیسی از خود نشان دهید.

تماشای فیلم های آموزشی می تواند کمک شایان توجهی در افزایش اعتمادبه‌نفس شما برای به خوبی گذراندن این مرحله از آزمون نماید.

سایت های آنلاین آموزش آیلتس

به منظور کمک به متقاضیان شرکت در آزمون بین المللی زبان انگلیسی آیلتس، مؤسسات مختلفی در حال فعالیت می باشند. برخی از این مؤسسات اقدام به ایجاد و راه اندازی سایت های آنلاین آموزش آیلتس کرده اند.

این سایت ها همچنین گاهی از جانب اشخاص متخصص در حوزه زبان انگلیسی و آشنا به سبک و سیاق و جزئیات آزمون آیلتس راه اندازی می شوند. در هر دو حالت، هدف ارتقای سطح دانش و مهارت های زبانی داوطلبان این آزمون مهم می باشد.

متقاضیان آمادگی آیلتس بدون کلاس و دوره های آموزشی حضوری، می توانند با استفاده از سایت های آنلاین آموزش آیلتس محتواهای جذاب و کاربردی را دریافت کنند.

در سایت های آنلاین آموزش آیلتس، منابع مفید معرفی شده از سوی وبسایت اصلی آیلتس و سایر کتب و منابع مفید معرفی می شوند و برخی از آن ها نیز شرایط فروش آنلاین این منابع را فراهم کرده اند. البته نکته ای که در این جا توجه و دقت به آن اهمیت دارد این است که نباید به هر سایتی که ادعای آموزش آیلتس داشت اعتماد کرد.

چرا که برای ثبت نام و شرکت در آیلتس هم هزینه مالی صرف شده است و هم هزینه وقت و انرژی؛ بنابراین نباید این موارد در جهت نامطلوب به هدر رود. سعی کنید از سایت های مؤسسات معتبر یا سایت افراد باسابقه، متخصص و شناخته شده در راستای دریافت محتواهای آموزشی استفاده نمایید.

تدریس خصوصی آیلتس در خانه

تدریس خصوصی آیلتس در خانه

تدریس خصوصی آیلتس در خانه، یکی دیگر از راه های آمادگی آیلتس بدون کلاس است. در این حالت افرادی که به دلیل مشغله های کاری یا معلولیت و … نمی توانند در کلاس های زمان بندی شده توسط مؤسسات آموزش آیلتس شرکت کنند، این امکان را خواهند یافت که با بهره گیری از اساتیدی که تدریس خصوصی در خانه را می پذیرند نسبت به تقویت مهارت های زبانی خود اقدام کنند.

تدریس خصوصی در خانه می تواند طبق خواسته متقاضیان در هر ساعتی از روز یا هفته انجام شود. همچنین حجم مطالب قابل ارائه در هر جلسه با توجه به سطح پیشرفت داوطلب مشخص می گردد و تمام وقت جلسه صرف آموزش و تمرین و تکرار با یک نفر داوطلب شرکت در آزمون آیلتس خواهد شد و از این رو می توان سرعت پیش رفتن در مباحث و همچنین کیفیت تدریس هر جلسه را افزایش داد.

درصد قبولی با آمادگی آیلتس بدون کلاس

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که درصد قبولی با آمادگی آیلتس بدون کلاس چقدر خواهد بود؟ در این رابطه باید بگوییم تجربه ثابت کرده است همه چیز بستگی به خود داوطلب دارد.

ای بسا داوطلبانی که پس از شرکت در کلاس های آموزشی به دلیل تعلل و عدم تمرین و تکرار کافی نتوانسته اند به خوبی و با موفقیت از پس آزمون آیلتس برآیند و ای بسا کسانی که پس از تعیین سطح و دریافت برنامه ریزی شخصی کامل و مدون، توانسته اند با مطالعه در خانه و ارتقای چشمگیر مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی، نمره خوبی را در این آزمون کسب نمایند.

بنابراین قبولی یا عدم قبولی در آزمون آیلتس به نحوه برنامه ریزی، میزان مطالعه در روز و میزان تمرین و تکرار مطالب و منابع مفید و کاربردی خواهد داشت.

آمادگی آیلتس بدون کلاس توصیه می شود؟

زمانی که در کلاس های آموزشی آیلتس شرکت می کنید این امکان وجود دارد که با هم کلاسی ها مباحثه کنید. همچنین در فضای رقابتی قرار می گیرید که شما را به مطالعه و تلاش بیشتر برای موفقیت در آزمون آیلتس سوق می دهد.

همچنین برنامه کلاس های آموزشی به گونه ای است که در بازه های زمانی کوتاه آزمون های مرتبط با درس های ارائه شده از داوطلبان اخذ می شود و افراد مجبور خواهند بود خود را به سرفصل های ارائه شده برسانند.

از این رو شرکت در کلاس های آموزشی آیلتس می تواند مزایای زیادی داشته باشد؛ اما این مسئله به این معنی نخواهد بود که کسی که در کلاس ها شرکت نمی کند در آزمون موفق نمی شود. خیر، همانطور که در بخش های قبل عنوان کردیم، آمادگی آیلتس بدون کلاس نیز میسر است و فقط و فقط نیاز به برنامه ریزی مناسب و صرف وقت و تلاش خواهد داشت.

اشتباهات رایج برای آمادگی آیلتس

اشتباهات رایج برای آمادگی آیلتس

در این بخش می خواهیم به چند مورد از اشتباهات رایج برای آمادگی آیلتس بپردازیم:

  • برخی افراد گمان می کنند چون سطح لغات یا محاوره زبان انگلیسی خوبی دارند دیگر نیازی برای آمادگی قبل از آزمون آیلتس را نخواهند داشت. در صورتی که این تفکر کاملاً اشتباه می باشد و ممکن است این افراد زمان برگزاری آزمون کاملاً غافلگیر شوند. مراحل مختلف آزمون آیلتس زمان بندی مشخص دارد و می بایست تسلط به مهارت های چهارگانه به اندازه ای باشد که در مدت زمان مشخص شده برای هر بخش، بتوان به درستی به سوالات پاسخ داد.
  • در هنگام برگزاری آزمون خصوصاً هنگام برگزاری آزمون شفاهی اسپیکینگ، نباید این تصور را داشت که با به کار بردن لغات دشوار و پیچیده و عجیب و غریب می توان آزمون گر را فریب داد و نمره بهتری کسب نمود. در این آزمون هدف ساده گویی و واضح گفتن و بامعنا و مفهوم و با لهجه صحیح صحبت کردن است. در واقع در این مرحله شما باید مهارت صحیح صحبت کردن خود را نشان دهید نه قلمبه و سلمبه صحبت کردن را.
  • این تصور که آزمون آیلتس برای مردم ساکن کشورهای انگلیسی زبان آسان تر است و نمره بالاتری کسب می کنند نیز اشتباه می باشد. این آزمون توسط بهترین و کارآزموده ترین متخصصان زبان انگلیسی از چند کشور دنیا تهیه می شود و به هیچ عنوان ملیت، نژاد، جنسیت و … در کسب نمره بالاتر در آن تأثیری نخواهد داشت. این آزمون دربرگیرنده تمام نکات لغوی و گرامری زبان انگلیسی می شود و قبولی در آن مستلزم تمرین و تکرار است.

معرفی منابع بدون استاد آیلتس

برخی منابع هستند که می توان بدون نیاز به استاد، آن ها را در منزل مطالعه کرد و جزو منابع مفید برای آیلتس نیز به حساب می آیند. همانطور که در بخش های ابتدایی مقاله به آن اشاره شد، به این کتاب ها، self-study می گویند. در ادامه پنج مورد از این منابع ذکر می شوند:

  • کتاب لغات ضروری برای آیلتس (essential words for IELTS): این کتاب شامل تعداد زیادی لغت کاربردی برای استفاده در آزمون آیلتس می باشد و می تواند دایره واژگان شما را توسعه دهد.
  • کتاب لغت پیشرفته کمبریج: این کتاب منبع بسیار پرطرفدار و معتبر برای یادگیری تعداد لغات بیشتر زبان انگلیسی می باشد.
  • کتاب Grammar In Use کمبریج که دارای نسخه مقدماتی و پیشرفته است.
  • کتاب Reading for IELTS کالینز نیز کتابی معروف در زمینه کتاب های self-study می باشد.
  • کتاب Writing IELTS کالینز که کتابی مفید در جهت تقویت مهارت نوشتن است.

جمع بندی

در این مقاله پیرامون شیوه های آمادگی برای آزمون آیلتس مطالبی را عنوان کردیم. به آمادگی آیلتس بدون کلاس اشاره کردیم و تعیین سطح اولیه و سپس مشاوره با متخصصان این حوزه و دریافت برنامه جامع و کامل را برای موفقیت در آزمون آیلتس لازم دانستیم.

تدریس خصوصی در خانه را نیز شیوه ای مفید برای استفاده بهینه تر از وقت و انرژی معرفی کردیم و ماحصل تمامی مطالب این مقاله این است که هم با شرکت در کلاس های آموزشی و هم بدون شرکت در این کلاس ها می توان با استفاده از برنامه ریزی صحیح و تلاش مستمر به نتیجه مطلوب در آزمون آیلتس دست یافت.

منابع آموزشی آنلاین نیز منابعی هستند که متقاضیان شرکت کننده در کلاس های آموزشی و همچنین داوطلبانی که در منزل و شخصاً مطالعه می کنند، می توانند از آن ها در جهت بهبود دانش و مهارت های زبانی بهره گیری نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتبــاط
با مـا
شما
نام
شما
ایمیل
شما
شماره تماس
شما
پیغام
ارســال پیـغــام