مهارت Listening در آیلتس ؛ راه های تقویت مهارت لیسنینگ وکسب نمره ی بالا در آزمون

همانطور که می دانید سنجش مهارت Listening در آزمون آیلتس شامل چهار قسمت می باشد که در هر قسمت بخشی از توانایی داوطلبان در این مهارت سنجیده می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با راه های تقویت مهارت لیسنینگ در آزمون آشنا کرده و شما را برای کسب نمره ی بالا در این قسمت راهنمایی کنیم.

تقویت مهارت Listening در آزمون آیلتس

تقویت مهارت Listening در آزمون آیلتس

تقویت مهارت Listenkng در آزمون آیلتس یافتن و تمرین یعنی راه هایی برای افزایش ادراک داوطلبان در مورد صوت هایی که در چهار مرحله برای آن ها پخش خواهد شد. شما باید به دنبال روش هایی باشید تا بتوانید به واسطه ی آن ها فهم و شنیدار خود نسبت به آدیو های پخش شده را افزایش دهید.

حضور ذهن داشته باشید

شاید شنیدن این موضوع در ابتدای مقاله برای شما کمی غیر منتظره باشد اما باید این را بدانید که در صورتی که حتی بهترین شنونده باشید نیز، نمی توانید بدون داشتن حضور ذهن در آزمون، نمره ی لازم را کسب کنید.

به همین دلیل باید در هنگام شرکت در آزمون تمام استرس ها و فشار های روزانه را کنار گذاشته و با خیال راحت به سوالات گوش کرده و پاسخ دهید. کاری که حضور ذهن و آرامش می تواند با شما در این بخش بکند، هیچ تکنیک کمک آموزشی قادر به انجامش نیست.

تقویت مهارت Listening خود در آیلتس را با پادکست های مورد علاقه اتان شروع کنید

ممکن است در همان ابتدای کار گوش کردن به طور روزانه به آدیو هایی برای تمرین لیسنینگ کمی خسته کننده به نظر برسد.
برای اینکه این اتفاق برایتان نیافتد،مهارت Listening در آیلتس را با گوش دادن به پادکست هایی آغاز کنید که مورد علاقه ی شما باشد.

این صوت ها می توانند یک صوت انگیزشی یا موسیقی آرام به همراه دکلمه ای جذاب باشند. پس از اینکه توانستید به گوش دادن عادت کرده و از آن لذت ببرید، می توانید کم کم صوت های درسی و مشابه آنچه در آزمون آیلتس مطرح می شود را نیز گوش کرده و تمرین کنید.

تمرین مهارت Listening در آیلتس را با هدف انجام دهید

شما برای انجام تمرین لیسنینگ باید به صوت هایی گوش دهید که به موضوعات امتحانی مربوط می شوند. درست است که گوش دادن به هر پادکستی تمرین محسوب می شود اما اینکه شنیدن خود را در موضوعات مربوط به آزمون تقویت کنید، در کسب نمره ی بالا موثر خواهد بود.

تمرینات لازم برای هر قسمت از آزمون

تمرینات لازم برای هر قسمت از آزمون

بخش اول آزمون

در این قسمت، دو شخص در مورد یک مکان یا موسسه صحبت می کنند. برای تمرین این قسمت می توانید مکالمات شبیه به این را دانلود کرده و گوش کنید. یافتن سوالات مربوط به آزمون های آیلتس قبلی نیز می تواند روش خوبی باشد

بخش دوم آزمون

در این قسمت شخصی در مورد یک مکان صحبت کرده و جهت های جغرافیایی نیز در آن بیان می شود. شما می توانید با گوش دادن به صوت هایی مربوط به تورلیدر ها در مورد مکان های مختلف، این قسمت ازمهارت Listening در آزمون آیلتس را تقویت کنید. جهت های جغرافیایی مهم ترین بخش این قسمت است که باید به آن تسلط داشته باشید.

مهارت Listening در بخش سوم آزمون آیلتس

بخش سوم از سنجش مهارت Listening در آزمون آیلتس مکالمات دو تا چهار نفر می باشد و در حیطه ی موضوعات درسی در یک فضای آموزشی مانند دانشگاه صورت می گیرد. برای تمرین این قسمت هم می توانید از آزمون های مختلف آیلتس کمک بگیرید.

بخش چهارم آزمون آیلتس

این قسمت در مورد شخصی می باشد که یک موضوع آموزشی را به شما درس می دهد. در واقع شبیه به استادی در کلاس درس که به شما آموزش دروس تخصصی را ارائه می دهد. برای تمرین بخش چهارم می توانید به ویدیو های آموزشی دانشگاه های برتر جهان در کلاس درس گوش کنید.

معمولا سایت دانشگاه ها، ویدیو های اساتید برجسته را در اختیار داوطلبان قرار می دهند. شما می توانید آن ها را دانلود کرده و صوت آن را گوش کنید.

تکرار در حین تمرین مهارت Listening در آزمون آیلتس

هر بار که یک آدیو را گوش می دهید، موضوعات مهمی را که از آن دریافت کرده اید، تکرار کنید. مثلا در مورد یک مکان تاریخی، جهت جغرافیایی آن را تکرار کنید.

یا بخش های مهمی را که فکر می کنید از آن میتوانند سوال مطرح کنند را زیر لب زمزمه کنید. این کار در به حافظه سپردن مطالب مهم صوت پخش شده بسیار تاثیر گذار است.

فایل متن دار انتخاب کنید

برای تمرین مهارت Listening جهت شرکت در آزمون آیلتس فایل هایی را انتخاب کنید که متن فایل مورد نظر را نیز داشته باشید. پس از انتخاب فایل آن را گوش کرده و نکات مهم اش را یادداشت کنید.

سپس به سراغ متن اصلی رفته و نکاتی را که از صوت دریافت کرده اید را با محتوای کامل آن مقایسه کنید. در این صورت می توانید میزان فهم خود از فایل در مقایسه با مفهوم اصلی آن را متوجه شوید.

دو یا سه بار فایل را پخش کنید

فایل مورد نظر را دو الی سه بار پخش کرده و هر بار نکات آن را کامل تر کنید. از آن جایی که در سنجش مهارت Listening در آزمون آیلتس صوت ها فقط یک بار پخش می شوند، بنابراین پس از اینکه توانستید با یک بار گوش دادن تمام مفهوم را متوجه شوید، دیگر نیاز به چندیدن بار پخش صوت نخواهید داشت.

کلام آخر درباره تقویت مهارت Listening در آزمون آیلتس

نهایتا گوش دادن را در هیچ موقعیتی از دست ندهید. می توانید فایل های مختلف صوتی را در موبایل خود داشته و در زمان هایی که بیرون هستید نیز از فرصت برای گوش دادن استفاده کنید.

تکرار در حین گوش دادن و نوشتن مطالب دریافتی از صوت هایی که می شنوید می توانند کمک به سزایی در تمرین مهارت Listening شما برای شرکت در آزمون آیلتس داشته باشد.

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگذاریم.
شاد باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتبــاط
با مـا
شما
نام
شما
ایمیل
شما
شماره تماس
شما
پیغام
ارســال پیـغــام